Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2016 aktualizacja 02.11.2016

W Budapeszcie gra miejska z okazji Roku Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz. Źródło: BN Polona Henryk Sienkiewicz. Źródło: BN Polona

Grę miejską na podstawie życia i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowało w niedzielę w Budapeszcie Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova i samorząd polski II dzielnicy w Budapeszcie na zakończenie weekendu poświęconego pisarzowi.

„Ze względu na to, że ten rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza, główną postacią i tematem tegorocznej gry jest właśnie Sienkiewicz” – powiedziała PAP Małgorzata Takacs ze Stowarzyszenia Kulturalnego Polonia Nova, które współorganizuje grę miejską już po raz szósty.

Punktem wyjściowym gry "W labiryncie umysłu H.S." jest fakt historyczny – w lipcu 1896 r. pisarz spędził jeden dzień w Budapeszcie, jadąc nad Adriatyk. „Gra się zaczyna od tego, że osoba, która po latach trafia w miejsce, gdzie pisarz zanocował, znajduje tajemne drzwi, jakimi można wejść do umysłu Henryka Sienkiewicza” – powiedziała Takacs.

W trakcie gry uczestnicy będą mogli zmienić coś w powieści Sienkiewicza lub dowiedzieć się czegoś nowego o bohaterach. W ośmiu miejscach w centrum Budapesztu, reprezentujących różne utwory pisarza, będą mieli do wykonania zadania.

W grze bierze udział 11 zespołów liczących od 2 do 4 osób – w sumie około 40 Polaków i Węgrów.

„Jedno z zadań odnosi się do momentu w +Ogniem i Mieczem+, kiedy Zagłoba w przebraniu ucieka z Heleną przed rozbójnikami. Będzie się trzeba przebrać za Zagłobę i Helenę, ale nie tak, jak w powieści - Zagłoba uciekał jako stary dziad, a Helena jako pacholę – tylko np. za konia i giermka” – powiedziała Takacs.

Inne zadania to np. strzelanie z łuku, przechodzenie ukrytym tunelem czy ratowanie słonia. Uczestnicy będą też mieli szansę uratować Podbipiętę od śmierci pod Zbarażem.

W ramach weekendu poświęconego Sienkiewiczowi w sobotę w siedzibie Polonii Novej została otwarta wystawa “Sienkiewiczowska powieść w światowym komiksie”, prezentująca takie ciekawe wydania jak „Quo vadis” po filipińsku.

Rozstrzygnięto też konkurs amatorski na powiązany z Sienkiewiczem i jego twórczością film nie dłuższy niż 3 min. Było wreszcie w ramach akcji narodowego czytania Sienkiewicza czytanie „Quo Vadis” z udziałem m.in. wicedyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosława Bajaczyka, członków Polonii oraz Węgrów znających polski.

Istniejące od 2006 r. Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova zrzesza osoby zainteresowane działalnością na rzecz promocji kultury i nauki polskiej na Węgrzech i w innych krajach Europy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL