Średniowiecze

30.10.2013 aktualizacja 18.07.2016

W Budapeszcie odsłonięto pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły

Pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły w Budapeszcie. Fot. PAP/EPA Pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły w Budapeszcie. Fot. PAP/EPA

Pomnik polskich monarchów królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły odsłonięto w środę w Budapeszcie na marginesie rozpoczętego tego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Pomnik na długo będzie zarówno symbolem chwalebnej przeszłości, jaką dzieliły Węgry, Polska i Litwa, jak i przyszłości tych trzech krajów - powiedział podczas ceremonii węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi.

Podkreślił, że Węgry, Polska i Litwa będą dalej wspólnie budowały Europę Środkową i całą Europę. Monument pochodzących z Węgier i Litwy polskich monarchów upamiętnia historyczne związki Węgier, Litwy i Polski; stanął na Wzgórzu Zamkowym w Budzie, na prawym brzegu Dunaju.

W uroczystości udział wzięła polska wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Szef dyplomacji Radosław Sikorski nie mógł udać się na Węgry, ponieważ bierze w środę udział w posiedzeniu zarządu krajowego PO.

Ze swej strony szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius powiedział, że wspólna przeszłość jest ważna, ale równie istotna jest wspólna przyszłość Węgier, Polski i Litwy.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział PAP, że tegoroczne spotkanie szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej jest poświęcone przede wszystkim Bałkanom Zachodnim. Jest to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji organizowane w ramach węgierskiej prezydencji w tej organizacji.

Węgrzy zaprosili szefów MSZ sześciu krajów z Bałkanów Zachodnich, które nie są członkami UE, ale do niej aspirują: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.

W rozmowach ma wziąć też udział szef MSZ Litwy jako przedstawiciel litewskiej prezydencji w UE, minister spraw zagranicznych Turcji oraz unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.

Spotkanie ma składać się z czterech sesji oraz rozmów przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej z szefem MSZ Turcji. W czwartek odbędzie się sesja plenarna z udziałem ministrów z 18 państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. "Odbędzie się dyskusja o tym, jaką rolę powinna odgrywać ta organizacja w regionie na progu swojego 25-lecia" - poinformował rzecznik MSZ. (PAP)

cyk/ ro/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL