Polska po 1989 roku

06.11.2018

W Gnieźnie 100-lecie niepodległości będą świętować z… wąsem marszałka Piłsudskiego

Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie

Mieszkańcy Gniezna 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętować będą z... wąsem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wąsy można wykonać samemu – z filcu lub kartonu. 11 listopada wszyscy mieszkańcy mają wyruszyć w Kolorowym Pochodzie dla Niepodległej.

Gnieźnieński magistrat podkreśla, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to święto, które w Gnieźnie obchodzone będzie z należytym szacunkiem i powagą w trakcie oficjalnych uroczystości. Władze miasta wskazują jednak, że to szczególna rocznica, więc aby zachęcić wszystkich mieszkańców, do wspólnego i radosnego świętowania proponują – świętowanie z „Wąsem Marszałka”.

„Wystarczy kawałek brystolu, filcu lub innego wybranego materiału, taśma klejąca lub klej, patyczek lub nie i w ciągu 3 minut mamy gotowy atrybut, z którym zapraszamy 11 listopada 2018 o godzinie 11.00 pod Bazylikę Prymasowską, spod której - po zakończonej mszy św. - wyruszy Kolorowy Pochód dla Niepodległej w na gnieźnieński Rynek” – podkreśla magistrat.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz tłumaczył PAP, że w mieście 100-lecie niepodległości świętowane będzie w różnych formach.

„W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsze z ważnych rocznicowych wydarzeń w tym roku. W Gnieźnie świętujemy Narodowe Święto Niepodległości na kilka sposobów: uroczyście, uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Prymasowskiej i składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem; sportowo w Biegu Niepodległości; ale też na wesoło uczestnicząc w Barwnym Pochodzie, w akcji +Stulecie z Wąsem Marszałka+ i w koncertach na Rynku” – mówił Budasz.

Jak dodał, „już kolejny rok będzie towarzyszyć nam aktor w przebraniu Marszałka Piłsudskiego tym razem w towarzystwie Ignacego Jana Paderewskiego. Bardzo chciałbym, żeby gnieźnianie tego dnia świętowali wspólnie. Wspólnie, radośnie i z przymrużeniem oka. Dlatego właśnie promujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji +Stulecie z Wąsem Marszałka+”.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Gniezna mieszkańcy mogą znaleźć wzory wąsów do wykonania. Organizatorzy akcji podkreślają, że kolor, ani rozmiar wąsów nie ma żadnego znaczenia – ważne, by ta inicjatywa zintegrowała mieszkańców. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL