Europa i świat po II wojnie światowej

28.02.2013 aktualizacja 18.07.2016

W Kongresie USA odsłonięto pomnik Rosy Parks

Odsłonięcie pomnika Rosy Parks. Fot. PAP/EPA Odsłonięcie pomnika Rosy Parks. Fot. PAP/EPA

W Kongresie USA osłonięto w środę pomnik Rosy Parks, Afroamerykanki, która w grudniu 1955 roku odmówiła miejsca w autobusie białemu mężczyźnie. Ten gest pozwolił zmienić USA i świat - mówił prezydent Barack Obama.

Jej pomnik jest pierwszym pomnikiem czarnej kobiety w amerykańskim parlamencie.

"Dzięki takim osobom jak ona, mogę dziś tu być" - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika na Kapitolu prezydent USA Barack Obama, pierwszy czarnoskóry prezydent USA.

Rosa Parks, gdyby żyła skończyłaby w tym roku 100 lat. Stała się ona symbolem walki z segregacją rasową, gdy w grudniu 1955 roku odważyła się sprzeciwić kierowcy autobusu w Montgomery w Alabamie i nie ustąpiła miejsca podróżującemu w tym samym autobusie białemu mężczyźnie.

Rosa Parks, gdyby żyła skończyłaby w tym roku 100 lat. Stała się ona symbolem walki z segregacją rasową, gdy w grudniu 1955 roku odważyła się sprzeciwić kierowcy autobusu w Montgomery w Alabamie i nie ustąpiła miejsca podróżującemu w tym samym autobusie białemu mężczyźnie. W tamtejszych autobusach obowiązywał wówczas wyraźny podział miejsc na te dla białych i czarnych pasażerów.

"Rosa Parks pokazała jak dokonują się zmiany" - mówił Obama, apelując, by brać z niej przykład. "Czasem z powodu obaw, czy braku moralnej wyobraźni akceptujemy to, czego nie powinno się tolerować; znajdujemy usprawiedliwienia dla braku działań. Rosa Parks mówi nam, że zawsze da się coś zrobić, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni przed sobą i innymi" - mówił prezydent. Jej pomnik w amerykańskim parlamencie - dodał prezydent - "powinien przypominać, czego wymaga przywództwo i obywatelstwo".

Parks została aresztowana za naruszenie przepisów obowiązujących w środkach transportu publicznego, co z kolei wywołało protesty i bojkot autobusów w Montgomery, których współorganizatorem był inny wielki afroamerykański obrońca praw obywatelskich Martin Luther King. Bojkot autobusów trwał aż do grudnia następnego roku, kiedy to Sąd Najwyższy uznał zasady segregacji w autobusach za sprzeczne z amerykańska konstytucją.

Parks do końca życia zajmowała się kwestiami sprawiedliwości rasowej, pracując jako asystentka demokratycznego kongresmana Johna Conyersa. Zaangażowała się też przeciwko wojnie w Wietnamie. Zmarła w październiku 2005 roku.

Rosa już wcześniej została uhonorowana w 1999 roku Złotym Medalem Kongresu USA. A w 2001 roku w Montgomery otwarto bibliotekę i muzeum jej imienia. Jej bratanica, Rhea McCauley, obecna podczas uroczystości, zastrzegła jednak, że pomnik na Kapitolu, odwiedzanym przez rzesze młodych Amerykanów, to coś znacznie ważniejszego. (PAP)

icz/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL