Polska po 1989 roku

25.01.2019

W Łodzi powstanie awangardowy gmach projektu Daniela Libeskinda

Znany amerykański architekt Daniel Libeskind zaprojektuje w Łodzi budynek, który ma stać się ikoną miasta i wyróżnić je na mapie Polski – poinformowała w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak podał łódzki magistrat, Daniel Libeskind zaprojektuje pierwszy gmach powstający w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu, który stanie u zbiegu ul. Wschodniej i Jaracza, w ścisłym centrum miasta - na terenie obecnie poddawanym intensywnej rewitalizacji. Na konferencji prasowej w piątek zaprezentowano wstępną koncepcję budynku, wyróżniającą się awangardową bryłą.

"Inwestorzy uwierzyli w Łódź i razem z nami budują nowe dzielnice oraz rewitalizują historyczne obszary miasta. Czas na kolejny krok w jego rozwoju. Potrzebujemy teraz czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie Polski i zwróci uwagę na Łódź także poza granicami kraju. Mamy piękną historię i niezwykłe dziedzictwo architektoniczne, czyli wspaniałe wielkomiejskie kamienice, monumentalne fabryki, fabrykanckie pałace. Łódź zasługuje też na współczesny symbol miasta, współczesną ikonę architektury. Tę ikonę chce zaprojektować jeden z najbardziej znanych na świecie architektów. W dodatku związany z Łodzią, bo tu się urodził i wychował" - podkreśliła prezydent Zdanowska.

Budynek projektu Libeskinda ma być częścią większego projektu - Specjalnej Strefy Detalu. Do jego realizacji powołana zostanie instytucja kultury InLodz21, która będzie prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim.

Zdanowska liczy, że do formuły InLodz21 dołączą inne łódzkie uczelnie, firmy oraz osoby prywatne zainteresowane wspólną realizacją ponadczasowego projektu, który "będzie permanentnie w budowie". "Na razie zaczynamy od pierwszego budynku-ikony u zbiegu ulic Jaracza i Wschodniej" - dodała.

Daniel Libeskind, który urodził się w 1946 r. w Łodzi, ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku, uzyskał także dyplom z architektury. Jest laureatem licznych nagród, w tym prestiżowej Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie, a także autorem projektów wielu słynnych budowli na całym świecie.

Wśród jego realizacji można wymienić m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial Worth Museum North w Manchesterze, Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie czy pomnik Memoria e Luce w Padwie, poświęcone ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września 2001 r. W 2003 r. Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Cener. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL