Średniowiecze

22.06.2012 aktualizacja 18.07.2016

W Płocku stanie pomnik Bolesława III Krzywoustego

Na nadwiślańskiej skarpie w Płocku stanie wkrótce pomnik księcia Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Autorem pomnika jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Jak poinformował w piątek płocki Urząd Miasta, pomnik wykonany z jasnego piaskowca drobnoziarnistego luna, wysoki na ponad 5 metrów i ważący około 30 ton jest już gotowy. W lipcu ma zostać sprowadzony do Płocka z pracowni Mikielewicza.

Pomnik przedstawia Bolesława III Krzywoustego siedzącego na wierzchowcu w otoczeniu podążających za księciem sześciu wojów. Monument posadowiony na dwumetrowym cokole stanie na nadwiślańskiej skarpie, zwrócony w stronę Wisły, w miejscu oddalonym o kilkaset metrów od płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w krypcie, której spoczywają szczątki księcia oraz jego ojca Władysława I Hermana (ok. 1043-1102).

„Przewidujemy, że w lipcu pomnik przyjedzie do Płocka i rozpocznie się jego montaż. Odsłonięcie pomnika planowane jest wstępnie na przełom lipca i sierpnia” – powiedziała PAP kierownik oddziału informacji w płockim Urzędzie Miasta Monika Maron-Kozicińska.

Prace nad pomnikiem, który zamówił płocki samorząd, trwały około roku, łącznie z tworzeniem makiety i modeli. Piaskowiec do monumentu w kilku blokach o łącznej wadze 70 ton sprowadzono z Hiszpanii.

Podczas pracy nad pomnikiem Mikielewicz sięgał do źródeł historycznych. „Bolesław III Krzywousty to jedna z najciekawszych i najbarwniejszych postaci w naszej historii. Z księciem bardzo liczono się w Europie” – powiedział rzeźbiarz, cytowany w informacji płockiego Urzędu Miasta. Zaznaczył, że pomnik zawiera też zagadki, które przy dokładnym obejrzeniu rzeźb, będzie można samodzielnie rozwiązać.

„Wbrew pozorom, ogromne znaczenie mają też wolne przestrzenie pomiędzy figurami. Po dokładnym, może nawet wielokrotnym obejrzeniu, widz będzie mógł z nich wyczytać coś, czego nie widać od razu, na pierwszy rzut oka. To taka forma rebusów. Zachęcam do przychodzenia, uważnego oglądania i rozsupływania zagadek” – powiedział Mikielewicz.

Elementy płockiego pomnika Bolesława III Krzywoustego stoją na razie w pracowni rzeźbiarza. Przedstawiciele płockiego Urzędu Miasta dokonali już odbioru artystycznego monumentu. „Boki cokołu mają być jeszcze obłożone granitowymi płytami a to wymaga czasu i precyzji Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca zacznie się montaż rzeźby” – dodał Mikielewicz.

Bolesław III Krzywousty panował w latach 1107-1138, a Płock, podobnie jak w czasach jego ojca - Władysława I Hermana, był wtedy stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców.(PAP)

mb/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL