II wojna światowa

20.09.2019

W Świnoujściu odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych II wojny światowej

Tallboy. Źródło: wikimedia commons Tallboy. Źródło: wikimedia commons

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Na brytyjską bombę trafiono podczas prac przygotowawczych do pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

"Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców potwierdzili, że obiekt jest brytyjską bombą lotniczą" - powiedział PAP rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, "to jedna z największych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej - tzw. Tallboy".

Masa całkowita takiej bomby to blisko 5,5 tony, długość to blisko 6,5 metra, a średnica prawie 1 metr. "Ten obiekt jest największy spośród tych, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia" – powiedział Lewandowski.

Odnaleziony Tallboy może być jedną z bomb, które zrzucono w 1945 r. na przebywający wtedy w świnoujskim porcie niemiecki pancernik Lutzow.

Lutzow służył jako okręt szkolny na Bałtyku. Od 23 marca ostrzeliwał wojska sowieckie nacierające na Gdańsk i Gdynię. W nocy z 4 na 5 kwietnia wraz z innymi okrętami wziął udział w osłonie operacji „Walpurgisnacht”, w której przetransportowano z Kępy Oksywskiej na Hel ok. 35000 uciekinierów i żołnierzy.

16 kwietnia 1945 w został poważnie uszkodzony podczas nalotu 617 dywizjonu RAF i osiadł na mieliźnie. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL