Europa i świat po 1989 roku

22.03.2019

W Watykanie prezentacja obrazu Leonarda da Vinci na 500-lecie śmierci artysty

Jedyny znajdujący się w Rzymie obraz Leonarda da Vinci „Święty Hieronim na pustyni” można oglądać w sali przy kolumnadzie na placu Świętego Piotra. Tak Muzea Watykańskie, gdzie dzieło jest przechowywane, włączyły się w obchody 500. rocznicy śmierci artysty.

Niedokończony olejny obraz geniusza renesansu, pochodzący z około 1480 roku, można zobaczyć za darmo do 22 czerwca.

Na wystawie w salach ekspozycyjnych tzw. Braccio di Carlo Magno przedstawiono też historię pobytu Leonarda do Vinci w Rzymie. Wystawiono dokument, w którym mowa jest o przygotowaniu mieszkania dla artysty w Watykanie w 1513 roku. Znajdowało się ono w jednym z budynków, w których obecnie mieszczą się Muzea Watykańskie.

Dyrektor Muzeów Barbara Jatta wyjaśniła, że organizując tę nadzwyczajną prezentację, kierowana przez nią placówka pragnęła „podzielić się z publicznością przez trzy miesiące dziełem, które jest symbolem jej galerii malarstwa i niesie mocne przesłanie wiary”.

Po rzymskiej prezentacji obraz zostanie wysłany do Nowego Jorku, gdzie w lipcu będzie wystawiony w Metropolitan Museum of Art. Następnie będzie można go zobaczyć w paryskim Luwrze w ramach obchodów 500. rocznicy śmierci Leonarda, która przypada 2 maja.(PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL