Inne

15.08.2019

W Żytkiejmach upiekli pięciometrowego sękacza

Podczas 10. Święta Sękacza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga został upieczony na ogniu 5-metrowy sękacz. Fot. PAP/M. Zieliński Podczas 10. Święta Sękacza zorganizowanego przez Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga został upieczony na ogniu 5-metrowy sękacz. Fot. PAP/M. Zieliński

Pięciometrowego sękacza z tysiąca jaj, 25 kg mąki, 25 kg cukru, 25 kg masła i 25 litrów śmietany upiekli organizatorzy 10. Święta Sękacza, które odbywa się w Żytkiejmach. Ważył około 80 kg. Zjedli go uczestnicy imprezy.

Święto Sękacza odbywa się od 10 lat w Żytkiejmach, na pograniczu Mazur Garbatych i Suwalszczyzny. Tegoroczna impreza różniła się jednak od wcześniejszych.

"Wcześniej piekliśmy sękacze mniejsze, półmetrowe, metrowe, a raz jego długość wyniosła dwa metry i dwadzieścia centymetrów. Tak wielkiego jak dzisiaj nie piekliśmy" – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga Bożena Mikielska. Dodała, że kilka dni temu odbyły się próby pieczenia takiego giganta i obie się udały.

Członkowie stowarzyszenia zużyli na sękacza tysiąc jaj, 25 kg mąki, 25 kg cukru, 25 kg masła i 25 litrów śmietany. Piekli go dwie godziny.

Sękacza piecze się nad paleniskiem na specjalnym walcu. Walec z ciastem obraca się i dzięki temu pojawiają się na nim charakterystyczne sęki – sople. Przeciętny sękacz ma ok. 50-60 cm długości.

Organizatorzy święta w Żytkiejmach skonstruowali specjalny pięciometrowy metalowy walec, który w najszerszym miejscu ma 70 cm, a z drugiej strony około 30 cm.

"Pomysł okazał się trafiony, bo mamy w Żytkiejmach tysiące turystów, którzy specjalnie przyjechali zobaczyć pięciometrowego sękacza" – dodała Mikielska.

Po upieczeniu sękacz został pokrojony na kilka tysięcy kawałków. Każdy uczestnik święta mógł spróbować wypieku. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL