Średniowiecze

10.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

We Włoszczowie gmina zabezpieczy pozostałości średniowiecznego grodu

Pozostałości średniowiecznego gródka stożkowatego we Włoszczowie (Świętokrzyskie) zabezpieczono przed dalszą dewastacją - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Gminy Iwona Boratyn. Obiekt zostanie odpowiednio przygotowany dla turystów.

O znajdującym się wśród łąk, niedaleko Włoszczowy Kopcu św. Jana (bo taką nazwę oficjalnie nosi grodzisko) głośno zrobiło się w sierpniu ub.r. PAP jako pierwsza poinformowała wówczas o odkryciu u jego podnóża pozostałości jedynego znanego nauce, drewnianego mostu prowadzącego do gródka stożkowatego.

Niestety, od dłuższego czasu obiekt niszczeje. Ostatnio stał się miejscem popisów miłośników quadów oraz motocykli. Widoczne są także ślady pozostawione przez „poszukiwaczy skarbów” oraz śmieci i potłuczone szkło.

„Zabezpieczenie obiektu jest absolutnie niezbędne. W ciągu ostatnich, sześciu, może więcej lat przybyło śladów dewastacji” – powiedział PAP kielecki archeolog, który zajmuje się badaniem grodziska dr Czesław Hadamik.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Gminy Włoszczowa, planowane jest zabezpieczenie zabytku z wykorzystaniem środków unijnych. Przyznała, że „od niepamiętnych czasów, liczonych w dziesiątkach lat” nie były przeprowadzane żadne prace mające na celu zabezpieczenie kopca przed dewastacją. „Chcemy, aby to miejsce stało się bardziej widoczne i atrakcyjne dla turystów. Planujemy odnowić znajdującą się na szczycie figurę św. Jana Nepomucena oraz umieścić tablicę informacyjną z wizualizacją jak mógł wyglądać gródek w czasach swojej świetności” – powiedziała Boratyn.

Pomysł popiera dr Hadamik. „Wierzę, że dużo można osiągnąć przez edukację młodzieży, tłumacząc co to za obiekt. Faktycznie jest najstarszym obiektem w mieście. Co do ogrodzenia, ważne, by nie dominowało nad całością” – ocenił. W rozmowie z PAP przyznał, że ochrona tego typu zabytku jest bardzo trudna, przede wszystkim ze względu na znaczne oddalenie od miasta, co wyklucza np. instalację monitoringu.

Według Boratyn w okolicach kopca przebiegać będą planowane trasy nordic walkingu.

Kopiec Św. Jana znajduje się wśród łąk około 2 km na północny wschód od włoszczowskiego Rynku. Swą nazwę zawdzięcza figurze św. Jana Nepomucena, prawdopodobnie z XVIII wieku ustawionej na cokole na szczycie wzniesienia. Kopiec jest usypanym przez ludzi ok. pięciometrowym pagórkiem w kształcie ściętego stożka o średnicy ok. 40 metrów.

Z badań archeologicznych, m.in. dr Zygmunta Pyzika oraz dr Czesława Hadamika, można wywnioskować, że są to pozostałości po średniowiecznym gródku stożkowatym datowanym najwcześniej na przełom XIV i XV wieku. Wiadomo że na jego szczycie znajdowała się kilkukondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna z podpiwniczeniem, należąca prawdopodobnie do Piotra z Radomina z rodu Pierzchałów.

Na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku, archeolodzy pod przewodnictwem dra Hadamika odkryli u nasady kopca pozostałości drewnianego mostu, zniszczonego prawdopodobnie w XVI wieku. Jest to jedyna udokumentowana przeprawa prowadząca do tego typu grodu.

Włoszczowa jest miastem powiatowym w zachodniej części województwa świętokrzyskiego zamieszkałym przez ok. 11 tys. mieszkańców. Prawa miejskie otrzymała decyzją króla Zygmunta I Starego w 1539 roku. Kopiec Św. Jana jest najstarszym i jednym z nielicznych zabytków zachowanych na terenie miasta.(PAP)

mjk/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL