Inne

13.05.2018

We Wrocławiu powstaje mural historyczny #PokoleniaNiepodległej

Mural historyczny #PokoleniaNiepodległej powstaje na budynku Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Uroczystą prezentację zaplanowano podczas Nocy Muzeów w następny weekend.

Rzeczniczka wrocławskiego oddziału IPN Barbara Misiewicz podkreśliła, że mural historyczny pod nazwą #PokoleniaNiepodległej upamiętnia najważniejsze dokonania Polaków w walce o niepodległość państwową i wolność obywateli.

„Mural ukazuje w sposób symboliczny nasze przejścia od roku 1918 do dnia dzisiejszego, w którym możemy cieszyć się niezależnością i osiągnięciami współczesności. Są na nim elementy wrocławskie, m.in. ruch Pomarańczowej Alternatywy czy Solidarność Walcząca” - powiedziała Misiewicz.

Na wielkim ściennym obrazie uwiecznieni zostaną przede wszystkim konkretni bohaterowie wydarzeń historycznych, ale też postacie symboliczne, jak np. ułan na koniu, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, strajkujący robotnicy i ruch społeczny „Solidarność”.

Uroczyste odsłonięcie i prezentacja muralu obędzie się w Noc Muzeów 19 maja.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL