Inne

20.07.2018

Wielka Gonitwa Nowotarska, czyli konne wyścigi w dwie kolejne niedziele

Wielka Gonitwa Nowotarska (WGN) to impreza, podczas której będzie można oglądać wyścigi konne, wyścigi kłusaków i konkursy skoków przez przeszkody. Odbędzie się w Nowym Targu w dwie kolejne niedziele - 22 i 29 lipca.

W wyścigach płaskich na dystansie kilometra wezmą udział dżokeje na koniach półkrwi angielskiej oraz koniach rasy małopolskiej. Będą również wyścigi kłusaków, czyli specjalnej rasy koni zaprzęgniętych do dwukołowych sulek – pojazdu sportowego. Jeźdźcy będą też rywalizowali w konkurencji skoków przez przeszkody. WGN odbędzie się 22 i 29 lipca w godzinach 12–18 na lotnisku nowotarskiego aeroklubu.

Oprócz wyścigów w pierwszą niedzielę Wielkiej Gonitwy Nowotarskiej będą pokazy jazdy kobiet w damskim siodle. Tego dnia odbędą się także pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Szwadronu Toporzysko, którego członkowie występują w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.

W kolejną niedzielę odbędą się pokazy różnego rodzaju zaprzęgów konnych. Goście zobaczą m.in. tradycyjne góralskie fasiągi, ale też powozy i eleganckie wyjazdowe landa. Obejrzą również pokazy zaprzęgów w stylu węgierskim i angielskim, a także bryczek sportowych.

"Chcemy pokazać piękno koni, ich siłę, zwinność, elegancję i szybkość. Z końmi silnie związana jest cała nasza cywilizacja. Choć dziś hodowle koni związane są głównie ze sportem czy turystyką, dawniej to właśnie konie umożliwiały ludziom transport na duże odległości czy dawały siłę pociągową w rolnictwie. Dziś rola tych szlachetnych zwierząt jest inna, ale nadal są nam bliskie i potrzebne" - powiedział PAP jeden z organizatorów wydarzenia, prezes Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego dr Maciej Baraniak.

Wielka Gonitwa Nowotarska nawiązuje do zawodów z lat 1919-1925. W międzywojniu na terenie dzisiejszego nowotarskiego lotniska funkcjonował profesjonalny tor wyścigów konnych z trybunami dla 700 widzów. Organizowano tu biegi płaskie oraz biegi z przeszkodami na dystansach, w których rywalizowali oficerowie i podoficerowie z nowotarskiej jednostki artyleryjskiej oraz z jednostek wojskowych z Krakowa. Czasem do startu w zawodach dopuszczono także miejscowych górali z ich końmi.

Organizatorami tegorocznej imprezy są Sejmik Wojewódzki, Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych, Podhalańskie Stowarzyszenie Jeździeckie "Pro-Nati" z Ludźmierza, Urząd Miasta Nowy Targ.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

edytor: Marcin Kucharzewski

szb/ mark/ dsr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL