Inne

16.05.2018

Wrocławski krasnal Życzliwek stanął w Wilnie

Krasnal Życzliwek. Źródło: Krasnale.pl Krasnal Życzliwek. Źródło: Krasnale.pl

Popularny wrocławski krasnal Życzliwek stanął w wileńskim Ogrodzie Bernardyńskim. Uroczyste przekazanie krasnala odbyło się w środę z udziałem delegacji Wrocławia. W czwartek Życzliwek przybędzie też do Kowna.

„Jest to nasz wyraz życzliwości, sympatii i związku z Wilnem i Kownem” - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski. Wskazał, że „krasnale staramy się kierować do tych miast poza granicami kraju, których tradycje są w pewnym stopniu kultywowane we Wrocławiu”.

„Jest tradycja lwowska, jest tradycja wywodząca się z Litwy, z Wilna w szczególności” - wskazał Ossowski i dodał: „Znam bardzo wielu ludzi, którzy tworzyli we Wrocławiu środowisko naukowe, którzy mają korzenie wileńskie”.

Delegacja Wrocławia z przewodniczącym Rady Miejskiej przebywa z trzydniową wizytą na Litwie – w Wilnie i Kownie, które są miastami partnerskimi Wrocławia.

Jak zaznaczył Ossowski „jest to swojego rodzaju wizyta podsumowująca naszą współpracę w związku z tym, że kadencja samorządów kończy się w tym roku w listopadzie”.

Wilno z Wrocławiem współpracują w rożnych dziedzinach od 2014 roku. W ocenie Ossowskiego w przyszłości szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój współpracy środowisk szkolnych i akademickich; należy sprzyjać spotkaniom mody ludzi, ich poznawaniu się, budowaniu wzajemnego zaufania.

„Historia często nas obciąża różnymi faktami, opowieściami, które są wykorzystywane przez ludzi nieodpowiedzialnych, zaś teraźniejszość może być odpowiedzią na te historie” - powiedział Ossowski.

Podczas czwartkowego spotkania z władzami Kowna, z którym umowę partnerską Wrocław podpisał w 2003 roku, wrocławianie chcą m.in. podzielić się doświadczeniem zdobytym w ramach przygotowań do pełnienia funkcji Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław Europejską Stolicą Kultury był w 2016 roku, a Kowno będzie nią w 2022 roku.

We wtorek, w pierwszym dniu wizyty delegacji Wrocławia na Litwie, w Instytucie Polskim w Wilnie została otwarta wystawa „Wrocław breaks the Iron Curtain” przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia. Ekspozycja ta w lutym była eksponowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Adresowana jest do międzynarodowej publiczności i ma za zadanie ukazać szczególną rolę Wrocławia w procesie przełamywania pojałtańskiego podziału Europy.

Organizatorami wileńskiej edycji wystawy są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Urząd Miasta Wrocławia i Instytut Polski w Wilnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL