Europa i świat po 1989 roku

26.10.2018 aktualizacja 27.10.2018

Żaglowiec „Dar Młodzieży” zawinął do portu w Hongkongu

Żaglowiec „Dar Młodzieży” w przeddzień wypłynięcia w Rejs Niepodległości. Gdynia, 19.05.2018. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Żaglowiec „Dar Młodzieży” w przeddzień wypłynięcia w Rejs Niepodległości. Gdynia, 19.05.2018. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Żaglowiec „Dar Młodzieży”, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa rejs dookoła świata, zawinął w piątek do portu w Hongkongu, gdzie pozostanie do poniedziałku – przekazał PAP polski konsulat w byłej brytyjskiej kolonii.

Na piątek i niedzielę zaplanowano dni otwarte dla zwiedzających – poinformował konsulat RP w Hongkongu.

W sobotę statek odwiedzą przedstawiciele lokalnych klubów żeglarskich, uczelni, instytucji kultury związanych z morzem oraz dzieci z nowo powstałej szkółki języka polskiego w Hongkongu. Tego dnia po południu na pokładzie żaglowca odbędzie się koncert kwartetu saksofonowego VASQ i przyjęcie dla przedstawicieli środowiska polonijnego i innych zaproszonych gości.

Polski statek przybył do Hongkongu w piątek ok. godziny 10 czasu lokalnego (godz. 4 rano w Polsce) i wyjdzie w morze o tej samej godzinie w poniedziałek.

"Dar Młodzieży" od maja płynie w Rejsie Niepodległości, organizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

Według wcześniejszych zapowiedzi polski statek miał w dniach 2-5 listopada odwiedzić Szanghaj, jednak jego wizyta w tym chińskim mieście została odwołana. Na ogłaszanej wcześniej trasie żaglowca nie było Hongkongu.

W Szanghaju odbędą się w dniach 5-10 listopada pierwsze chińskie targi importowe, lansowane przez władze w Pekinie jako przejaw skłonności do zwiększenia importu i zbilansowania salda w handlu z zagranicą.

W imprezie, która przedstawiana jest jako inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga, wezmą udział firmy i delegacje rządowe z wielu krajów świata. Planowana jest między innymi wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mmp/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL