Polska po 1989 roku

30.05.2019

Zdjęcie Adama Lacha wybrane „Ikoną 30-lecia”

Zdjęcie Adama Lacha przedstawiające młodą kobietę trzymającą flagę z napisem „Wolność” zostało wybrane „Ikoną 30-lecia” w konkursie zorganizowanym przez Dom Spotkań z Historią oraz Press Club Polska na fotografię symbolizującą trzy dekady przemian, zapoczątkowanych w 1989 roku.

"Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. To symbol trzech dekad przemian w naszym kraju" - napisali jurorzy w wydanym w czwartek oświadczeniu.

"Obraz autorstwa Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Świetnie skomponowany kadr przywodzi na myśl słynny obraz francuskiego malarza Eugene'a Delacroix +Wolność wiodąca lud na barykady+. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem +Wolność+ na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury" - uznali jurorzy.

Jak podkreślają w komunikacie, autor zdjęcia należy do tego samego pokolenia, co sfotografowana dziewczyna - urodził się w 1983 roku i "cała jego edukacja i dorosłe życie to już wolna, solidarna, niezależna Polska".

Ikonę 30-lecia wyłoniło międzynarodowe jury w składzie: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World Service), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (VII Photo Agency), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Wyboru dokonano spośród 160 zdjęć zgłoszonych przez ponad 60 zawodowych fotografów.

Współorganizatorami konkursu "Ikona 30-lecia – wolność i solidarność" są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Konkurs odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs. Nagrodą dla laureata jest 30 tys. zł.

Wręczenie nagrody odbędzie się 31 maja w Warszawie. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL