Inne

04.08.2013 aktualizacja 19.07.2016

Stalowa Wola: Wystawa ze zbiorów Muzeum Regionalnego

„Teka z grafiką. Graficzne przetworzenia” – to tytuł wystawy, którą od niedzieli można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Pokazano tam prace, które dały początek zbiorom w tej placówce. Ekspozycja potrwa do 1 września. Znalazło się na niej około 30 prac artystów związanych ze Stalową Wolą i regionem, pochodzeniem lub twórczością. Są to przede wszystkim grafiki, ale także linoryty, gipsoryty, reliefy i obraz olejny. Prace przedstawiają głównie abstrakcje, ale są także sceny rodzajowe czy motywy figuralne.

Jak poinformowała PAP Magdalena Wielgocka z biura prasowego stalowowolskiego muzeum, prace te zapoczątkowały zbiory w dziedzinie sztuki w placówce. Kolekcję prac współczesnych artystów przekazało wówczas (w 1995 roku) Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Stalowej Woli.

„Część prezentowanych prac pochodzi również z prywatnej kolekcji pani Marii Jacek, która jako historyk sztuki i członek TPSP w Stalowej Woli w latach 90. zaangażowana była w powstanie naszego muzeum” – podkreśliła Wielgocka.

Na wystawie pokazano prace 24 artystów: Romana Artymowskiego, Andrzeja Bartczaka, Jana Berdyszaka, Tomasza Chojnackiego, Alicji Czajkowskiej-Magdziak, Eugeniusza Delekty, Ryszarda Gancarza, Andrzeja Gieragi, Mieczysława Hermana, Ryszarda Hungera, Anny Iglikowskiej, Witolda Kalińskiego, Andrzeja Karwata, Krzysztofa Lachtara, Kazimierza Makowskiego, Andrzeja Nawrota, Zbigniewa Nitka, Janusza Przybylskiego, Adama Styki, Stanisława Świecy, Zbigniewa Warpachowskiego, Władysława Winieckiego, Jan Tarasina, Romana Zielińskiego.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli powstało w lutym 1999 r. W jego powołanie zaangażowali się wszyscy mieszkańcy, którzy ofiarowali placówce wiele cennych pamiątek. Jednak największy udział w kształtowaniu muzeum miał ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski, etnograf, który ofiarował swe zbiory: dokumenty, numizmaty, dzieła sztuki. Przez trzy lata muzeum mieściło się w Miejskim Domu Kultury. Od 2002 r. jego siedzibą jest budynek ufundowany w XIX w. przez Lubomirskich na cele publiczne. (PAP)

api/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL