II wojna światowa

27.04.2012 aktualizacja 19.07.2016

W połowie przyszłego roku powstanie wystawa plenerowa w Wilczym Szańcu

Jeden z bunkrów na terenie Wilczego Szańca. 1946 r. Fot. PAP/J. Baranowski Jeden z bunkrów na terenie Wilczego Szańca. 1946 r. Fot. PAP/J. Baranowski

Do czerwca 2013 roku ma powstać edukacyjno-historyczna wystawa plenerowa w byłej kwaterze Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży. Ekspozycję przygotuje Muzeum II Wojny Światowej - zapowiedział w piątek wiceminister kultury Piotr Żuchowski. W piątek w Gierłoży z wiceministerem Żuchowskim spotkali się przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz dzierżawca "Wilczego Szańca" prezes spółki Wilcze Gniazdo Jan Załuska.

Rozmawiali o zmianie sposobu prezentacji tego miejsca turystom. Spółka Wilcze Gniazdo ponownie wygrała przetarg na 20-letnią dzierżawę byłej kwatery Hitlera. Przed rozstrzygnięciem przetargu historycy zgłaszali zastrzeżenie dotyczące formy udostępniania Gierłoży zwiedzającym. Chodzi o to, że według historyków ale także wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego w Wilczym Szańcu nie zapoznawano turystów z szerokim kontekstem historycznym II wojny światowej oraz tym, czym była ideologia nazistowska i jakie tragiczne konsekwencje dla ludzkości przyniosła.

"Rozpoczynamy symbolicznie projekt dotyczący Wilczego Szańca. Naszą troską jest by stał się on miejscem mądrej edukacji, o tym czym była II wojna światowa, czym był nazizm niemiecki i jak wiele zła uczynił Polsce, Europie i światu" - podkreślił Żuchowski.

"Rozpoczynamy symbolicznie projekt dotyczący Wilczego Szańca. Naszą troską jest by stał się on miejscem mądrej edukacji, o tym czym była II wojna światowa, czym był nazizm niemiecki i jak wiele zła uczynił Polsce, Europie i światu" - podkreślił Żuchowski.

Wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Janusz Marszalec podkreślił, że przesłanie wystawy ma być takie, by odwiedzający dowiedzieli się jakie było historyczne tło i kontekst II wojny światowej oraz że była ona największym kataklizmem w dziejach ludzkości. "Chcemy także pokazać, że siłą sprawczą wojny były nazistowskie Niemcy, ale także chcemy przedstawić udział Stalina w II wojnie" - dodał.

Wilczy Szaniec - według wicedyrektora - ma być ukazany jako miejsce, w którym nazistowscy przywódcy podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące losów Europy.

Dodatkowo na wystawie miałby być poruszony wątek ludności etnicznej czyli Mazurów i Warmiaków, dla których II wojna światowa zakończyła się wysiedleniami czy ucieczką.

Prezes Wilczego Gniazda czyli spółki zarządzającej terenem Jan Załuska zadeklarował chęć współpracy przy tworzeniu wystawy plenerowej.

Wilczy Szaniec (Wolfschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

W Gierłoży 20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera.

Dziś Gierłoż to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur, odwiedza ją rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i zagranicy. (PAP)

ali/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL