Inne

18.06.2018

Konie z muzeum w Białej Podlaskiej w mińskim muzeum

W mińskim Narodowym Muzeum Sztuki otwarto w poniedziałek wystawę „Equos. Koń” przygotowaną wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

"Konie są nierozerwalnie związane z polską i białoruską historią" - mówił podczas otwarcia wystawy ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. "Przez lata zwierzęta te pomagały nam w walce, gospodarce i były dumą ich właścicieli, dlatego tak wielu twórców z obu państw wybierało konie na temat swych prac" - dodał.

Wystawa prezentuje blisko 200 prac ze zbiorów polskich i białoruskich, które są pogrupowane tematycznie. Na wystawie przedstawione są konie na ikonach i obrazach religijnych, konie wierzchowe, powozowe, sportowe oraz używane do walki. „Idea wystawy powstała rok temu, gdy prezentowaliśmy w Białej Podlaskiej portrety Radziwiłłów. Mam nadzieję, że to nie ostatni wspólny projekt naszych muzeów” - mówił wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku Siarhiej Wieczar.

Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Violetta Jarząbkowska podkreśliła, że kolekcja prac związanych z końmi zajmuje szczególne miejsce w jej placówce i jest budowana od lat. „Cieszę się, że możemy pokazać ją w Mińsku” - mówiła dyrektor. Przypomniała, że część prac przywiezionych z Białej Podlaskiej, jak np. obrazy Wojciecha i Jerzego Kossaków, to klasyka, a część to efekt corocznych plenerów poświęconych koniom.

W uroczystości otwarcia wystawy wziął udział białoruski wiceminister kultury Anatol Jacko. Organizację wystawy wsparła ambasada RP w Mińsku i Instytut Polski w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ zm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL