Kultura i sztuka 1945-1989

15.09.2017

Kostiumy z klasyków polskiego kina na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

Realizacja filmu "Lalka". Nz: reżyser Wojciech Has i aktorka Beata Tyszkiewicz. Fot. PAP/CAF Realizacja filmu "Lalka". Nz: reżyser Wojciech Has i aktorka Beata Tyszkiewicz. Fot. PAP/CAF

Kilkadziesiąt kostiumów filmowych z klasyki polskiej kinematografii – w tym m.in. z „Popiołu i diamentu” czy „Noża w wodzie”, prezentowanych jest na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycja „Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA w Pawilonie Czterech Kopuł” zostanie otwarta w niedzielę.

Kostiumy pochodzą z magazynów Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, które jest sukcesorem Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W zbiorach tej instytucji jest ponad 16 tys. kostiumów, które był wykorzystywane przy produkcji klasyków polskiej kinematografii. Kostiumy są sukcesywnie poddawane renowacji od 2013 r. - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Robert Banasiaka, dyrektor CETA.

Obie instytucje – CETA i Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – sąsiadują ze sobą. Niegdyś budynki Pawilonu Czterech Kopuł należały do Wytwórni Filmów Fabularny we Wrocławiu. „Wystawa kostiumów jest zatem też wystawą o historii Pawilonu Czterech Kopuł” - powiedziała wicedyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Barbara Banaś.

Na ekspozycji prezentowanych jest około 100 kostiumów m.in. z takich filmów jak „Sami swoi” czy „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Pamiętnik znaleziony w Saragossie” czy „Lalka” Wojciecha Jerzego Hasa, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego czy „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Kurator wystawy Małgorzata Możdżyńska-Nawotka podkreśliła, że prezentowane kostiumy to efekt pracy najwybitniejszy polskich projektantów tworzących na potrzeby kinematografii. „Im lepszy kostium tym mniej jest on widocznych dla widza; świetnie zrobione kostiumy stapiają się z postacią, którą gra aktor” - powiedziała kurator.

Dodała, że wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł "osadza kostiumy z magazynów CETA w oprawie intelektualnej". „Staramy się pokazać, jak projektanci mierzyli się z wizją przyszłości w tych filmach, z kontekstem kultury współczesnej czy wizjami przeszłości” - mówiła kurator.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 30 grudnia.

Piotr Doczekalski (PAP)

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL