Religia

19.10.2018

Kraków: wystawa „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły

Ok. 200 dzieł sztuki znajdzie się na wystawie „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja - czynna od 7 listopada - przypominać będzie chrześcijańskie korzenie narodu polskiego.

Dyrektor Muzeum i kurator wystawy ks. prof. Andrzej Witko podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że wystawa wpisuje się w obchody odzyskania 100. rocznicy niepodległości przez Polskę. Jak wyjaśnił, tytuł ekspozycji jest wymowny – „Polonia Sacra”, czyli „święta Polska” – wskazuje na Polskę chrześcijańską.

Również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, przywołując myśli Karola Wojtyły, że rok 966 r. to nie tylko początek chrześcijaństwa w Polsce, ale to początek dziejów polskiego narodu.

Na wystawie znajdą się obiekty, które pokazują przywiązanie Polaków do tradycji chrześcijańskiej, oraz wkład duchownych w walki o niepodległość. Wśród dzieł sztuki sakralnej zwiedzający zobaczą różne oblicza Matki Boskiej, szczególnie przypomniana ma być też postać kard. Adama Stefana Sapiehy.

Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitarnej, ale także m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce.

Ks. Witko zaznaczył, że eksponaty prezentowane będą w ciekawej aranżacji, tak aby przyciągnęły także młodych ludzi, na których organizatorom wystawy szczególnie zależy.

Wystawa znajdzie się w 20 świeżo wyremontowanych salach muzeum - w ramach remontu mają powstać też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym muzeum będzie także bezprzewodowy internet.

Wernisażowi wystawy, 7 listopada, ma towarzyszyć - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - iluminacja fasady muzeum.

Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL