Kultura i sztuka po 1989 roku

22.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Łódź: najlepsze prace dyplomowe studentów ASP w Muzeum Włókiennictwa

Najlepsze prace dyplomowe studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych można od piątku oglądać na wystawie "Prime Time" w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja to forma promocji wyróżniających się absolwentów na rynku pracy i w świecie sztuki.

Jak poinformował Jarosław Skotnicki z łódzkiej ASP, na wystawie prezentowanych jest 40 prac dyplomowych studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z czterech wydziałów uczelni: grafiki i malarstwa, tkaniny i ubioru, wzornictwa i architektury wnętrz oraz sztuk wizualnych.

Nazwa ekspozycji "Prime Time", podkreślają orgnizatorzy, odwołuje się do faktu, iż autorzy dyplomów znajdują się w najlepszym dla nich czasie – pełni pomysłów opuszczają mury Akademii i rozpoczynają przygodę na ścieżce kariery zawodowej.

Wyboru prac dokonało jury, w którym znalazła się prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych prof. Bogumiła Jung, historyk sztuki i designu dr Krystyna Łuczak-Surówka oraz artysta i historyk sztuki prof. Józef Robakowski.

Złotym Medalem nagrodzono Katarzynę Świstek za pracę "Jesteś u celu – miejskie typografie. Cykl prac malarskich", która - pod opieką prof. Jolanty Wagner - powstała na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Malarstwa i Rysunku I, a także za "Trzydzieści dwie minuty pieszo. Typografia osobista. Film animowany", której promotorem był dr hab. Krzysztof Rynkiewicz z Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Sztuk Wizualnych.

Joanna Góra-Raurowicz i Katarzyna Matuszewska otrzymały Srebrny Medal za wzorniczy projekt stabilometrycznej i dynamigraficznej platformy do rehabilitacji realizowany we współpracy z firmą AC International East, który został wykonany na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz w Pracowni Rozwoju Nowego Produktu. Promotorem dyplomu był dr hab. Krzysztof Chróścielewski.

Dwie prace Karoliny Zaborskiej – "Megalopolis – terror cywilizacji. Fotomontaż wielkoformatowy" powstała na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Malarstwa i Rysunku I oraz "Megalopolis – terror cywilizacji. Poszukiwanie formy w druku wielkoformatowym" przygotowana na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Grafiki Warsztatowej - zdobyły Brązowy Medal.

Jury przyznało także cztery wyróżnienia. Paulina Matuszelańska otrzymała je za kolekcję ubiorów wiosna/lato 2015, Mariusz Andryszczyk – za projekt książki "The Wizard of U.S. – Diary", Justyna Radziej – za cykl obrazów "Spotkanie z samym sobą" i projekt magazynu o sztuce, Michał Głowacki – za projekt pojazdu o napędzie elektrycznym do indywidualnego przemieszczania się.

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego istnieje w Łodzi od 1945 roku - początkowo jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (PWSSP). Od 1976 r. uczelnia mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Bolesława Kardaszewskiego, stanowiącym jedyny w Polsce przykład kompleksu zrealizowanego na potrzeby współczesnej, wielowydziałowej uczelni artystycznej. W 1996 szkoła otrzymała status Akademii Sztuk Pięknych. (PAP)

agm/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL