II Rzeczpospolita

09.11.2018

Otwarto Galerię Portretów Marszałków Sejmu II RP

Cieszę się, że możemy otworzyć pierwszą w dziejach naszego Sejmu Galerię Portretów Marszałków Sejmu II RP - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w piątek, podczas uroczystego wernisażu Galerii Portretów Marszałków Sejmu II RP w gmachu parlamentu.

"Cieszę się, że możemy otworzyć pierwszą w dziejach naszego sejmu Galerię Portretów Marszałków Sejmu II RP" - mówił Kuchciński. Jak dodał "traktujemy tę galerię jako oddanie hołdu mężom stanu: Wojciechowi Trąmpczyńskiemu, Maciejowi Ratajowi, Ignacemu Daszyńskiemu, Kazimierzowi Świtalskiemu, Waleremu Sławkowi i Wacławowi Makowskiemu".

Jak dodał, było również "wielu bardzo wybitnych wicemarszałków - od Sejmu Ustawodawczego aż do 1938 r. "Ludzi wybitnych, o których chcemy pamiętać, tak jak chcemy objąć swoją pamięcią wszystkich parlamentarzystów, posłów, którzy zasiadali w Sejmie II RP, od 1919 do 1938 r. i tych, którzy reprezentowali władzę ustawodawczą podczas funkcjonowania działalności Polskiego Państwa Podziemnego" - dodał.

Podkreślił, że "idea tej wystawy jest pewnym planem nawiązania do dialogu, połączenia historii z czasem współczesnym, ale także przypominania tradycji, a myślenia o przyszłości". "Sejm, parlament RP, zawsze, gdy funkcjonował, dawał świadectwo pluralizmu i funkcjonowania demokratycznej Polski" - mówił.

Kuchciński zwrócił uwagę, że portrety tworzą kolekcję dzieł sztuki narodowej. "Jednocześnie chcemy traktować tę galerię jako początek stawania się Sejmu, parlamentu, jako państwowego mecenasa sztuki. Włączamy się do instytucji, które te funkcje pełnią" - podkreślił.

Marszałek Sejmu podziękował wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniu galerii, a także autorom dzieł. "Autorzy są z różnych części Polski, z różnych środowisk artystycznych, ale intencja była taka, żeby każdy portret, od Trąmpczyńskiego aż po Makowskiego, namalował inny artysta, a więc wszystkie atrybuty, symbole, artefakty chcemy połączyć razem, żeby to dzieło służyło pokoleniom następnym. Można powiedzieć w tej chwili, że uroczyście tę galerię otwieramy i uznajemy za otwartą" - powiedział.

W uroczystości wzięli udział również m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Galerię otwiera portret marszałka Sejmu Ustawodawczego RP Wojciecha Trąmpczyńskiego, który sprawował funkcję w latach 1919-22. Autorem obrazu jest rektor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Antoni Cygan, który ukończył krakowską ASP. Dalsza część ekspozycji ukazuje portrety: marszałka Sejmu I kadencji Macieja Rataja (1922-28), stworzony przez Ryszarda Kalamarza, i marszałka Sejmu II kadencji Ignacego Daszyńskiego (1928-30), autorstwa Janusza Szpyta.

Kolejny obraz przedstawia marszałka Sejmu III kadencji Kazimierza Świtalskiego, który objął funkcję w 1930 r. i sprawował ją przez 5 lat. Autorem dzieła jest Wieńczysław Pyrzanowski, absolwent warszawskiej ASP. Galerię zamykają portrety marszałka Sejmu IV kadencji Stanisława Cara (1935-38), marszałka Sejmu IV kadencji Walerego Sławka (czerwiec-listopad 1938) oraz marszałka Sejmu V kadencji Wacława Makowskiego (1938-39). (PAP)

autorki: Daria Porycka, Olga Łozińska

dap/ oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL