Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Międzynarodowa wystawa litografii - w kieleckim BWA

Triennale Litografii LITHO-Kielce Triennale Litografii LITHO-Kielce

Prace artystów m. in. z Francji, Norwegii, Niemiec, Holandii, Ukrainy, Japonii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Australii i z Polski, będzie można od piątku oglądać na wystawie pokonkursowej II Międzynarodowego Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/2019, w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Organizatorami konkursu są: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach (BWA) oraz Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Na konkurs wpłynęło 275 prac 107 autorów, a jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 166 prac 84 artystów. Jurorzy zwrócili uwagę na wysoki poziom artystyczny i merytoryczny większości prac, które będą prezentowane. "W epoce, która tak skłania do interdyscyplinarności, do mieszania technik, wystawa LITHO-Kielce 2018/2019 podkreśla bogactwo możliwości, jakie daje litografia oraz jej zdolność do eksperymentowania i łączenia z innymi sztukami graficznymi" – podkreślił cytowany w komunikacie przewodniczący jury konkursu, prof. Thomas Riesing.

"Wystawa pokonkursowa jest precyzyjną odpowiedzią na pytanie o powód sięgania przez artystów z całego niemal świata po tak trudną, technologicznie skomplikowaną i – dosłownie – ciężką technikę graficzną, jaką jest litografia. Ogromna różnorodność tematów, konwencji, rozwiązań formalnych i sposobów ekspresji zawartych w przestrzeni tylko tej jednej prezentacji, unaocznia skalę możliwości, jakie oferuje ona tym, którzy opanowali jej tajniki i potrafią się w niej wypowiadać" – oceniła we wstępie do katalogu wystawy jej kurator i juror konkursu, dyrektor kieleckiego BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.

Na ekspozycji będzie można oglądać dzieła twórców z Polski, Słowacji, Czech, Bułgarii, Ukrainy, Estonii, Francji, Macedonii, Finlandii, Norwegii, Austrii, Niemiec, Holandii i Belgii, a także z Japonii, Chin, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się w BWA, w piątek o godz. 18. Podczas wernisażu zaplanowano ceremonię wręczenia nagród i wyróżnień autorom najciekawszych prac.

Wystawie będzie towarzyszyła ekspozycja prac jurorów: fotografii Stanisławy Zacharko-Łagowskiej, plakatów prof. Marka Saka oraz grafik prof. Thomasa Riesinga i Mateusza Otręby.

Wystawa będzie czynna do 18 maja.

Litografia to trudna i wymagająca technika graficzna wykorzystująca procesy chemiczne. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu litograficznym, a następnie przenosi go na papier za pomocą prasy litograficznej.

Kielecki konkurs nawiązuje do kamieniarskich tradycji regionu świętokrzyskiego, w którym niegdyś pozyskiwano kamień litograficzny. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL