Polska po 1989 roku

07.12.2016

„Milenium 966–1966 na emigracji”

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otworzył w środę wystawę pt. „Milenium 966–1966 na emigracji”, prezentującą udział Polaków żyjących poza granicami kraju w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski, które miały miejsce w 1966 roku.

"To wystawa ważna, bo pokazuje, w jaki sposób wyglądały uroczystości milenijne na emigracji, jak Kościół wraz z milionami Polaków świętował 1000. rocznicę Chrztu Polski" - powiedział Karczewski.

Dodał, że zupełnie inaczej wyglądały obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia, które miały miejsce w 2016 r. Jak przypomniał, w tegorocznych uroczystościach brali udział prezydent, premier i parlamentarzyści, podczas gdy w 1966 r. było to niemożliwe.

"Historia się zmienia i bardzo się z tego cieszę, ale dobrze pamiętać jak wyglądały uroczystości, jaka była wielka troska całej Polonii, troska o pamięć, ale przede wszystkim troska o Polskę" - podkreślił Karczewski.

Wystawa "Milenium 966–1966 na emigracji", zorganizowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Senat RP ilustruje obchody 1000-lecia Chrztu Polski, jakie miały miejsce przed pięćdziesięcioma laty poza Polską - w krajach europejskich oraz pozaeuropejskich, w tym w ośrodkach polskiej diaspory w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii i w Nowej Zelandii.

Na wystawie - składającej się z 16 plansz - pokazano fotografie i materiały ikonograficzne pochodzące ze zbiorów archiwalnych instytucji i redakcji czasopism polskich z całego świata, w tym z: Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie (IPiMS), Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie (PISK), Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Archiwum „Dziennika Polskiego” i „Tygodnia Polskiego” w Londynie oraz z prywatnych zbiorów Joanny Lang i Macieja Jabłońskiego. (PAP)

wni/ mhr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL