Walki o granice II RP

24.02.2019 aktualizacja 03.03.2019

Do 10 marca w CH Zajezdnia we Wrocławiu wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej”

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC

Wystawę „Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” do 10 marca można zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To jeden z elementów realizowanego wieloletniego programu Niepodległa.

Jak poinformował PAP rzecznik Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny, wystawę przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

„Wystawa +Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku+ upowszechnia wiedzę o walce Wielkopolan o wolność w sto lat od rozpoczęcia działań zbrojnych” - powiedział Woźny.

Dodał, że ekspozycja składa się z modułów w układzie chronologicznym i opowiada historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego w 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz późniejsze kultywowanie pamięci o powstaniu.

„Wystawa została przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z myślą o mieszkańcach największych polskich miast. We Wrocławiu będzie prezentowana od 25 lutego do 10 marca na placu przez Centrum Historii Zajezdnia. Wcześniej pokazano ją w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach” - powiedział Woźny.

Rzecznik poinformował, że ramach poniedziałkowego wernisażu w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się również debata, w której udział wezmą historyk prof. Edward Czapiewski i dr Piotr Grzelczak z poznańskiego IPN-u.

Wystawę sfinansowano ze środków miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, IPN, Archiwum Państwowego oraz ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. (PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL