Inne

15.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

„Olkusz na starych pocztówkach” w Centrum Kultury MOK

Kartka pocztowa „Wycieczki po kraju. Rabsztyn gub. Kielecka pow. Olkuski” z 1901 r. z kolekcji Marka Piotrowskiego Kartka pocztowa „Wycieczki po kraju. Rabsztyn gub. Kielecka pow. Olkuski” z 1901 r. z kolekcji Marka Piotrowskiego

Przeszło 150 archiwalnych kart pocztowych z początków XX wieku przedstawiających Olkusz i ziemię olkuską będzie można zobaczyć na wystawie, która 28 stycznia zostanie otwarta w Centrum Kultury MOK w Olkuszu.

Jak poinformował olkuski historyk Jacek Sypień, prezentowane pocztówki pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Marka Piotrowskiego. Jego tworzona od ponad dekady kolekcja składa się z kilkuset kart pocztowych dotyczących ziemi olkuskiej.

Pocztówki prezentowane na wystawie zostały podzielone na działy tematyczne obejmujące poszczególne obiekty w mieście (m.in. rynek, kościół św. Andrzeja, Starówka, wieża ciśnień, dworzec kolejowy, szkoły, fabryki i kopalnie, czy zamek Rabsztyn), a także przedstawiające ciekawe miejsca na terenie ówczesnego powiatu olkuskiego (m.in. Ojców, Ogrodzieniec, Bolesław i Pilicę).

Uzupełnieniem ekspozycji są ilustrowane archiwalnymi pocztówkami plansze, na których w ciekawej formie przedstawiono historię Srebrnego Miasta, jak nazywany jest Olkusz. 

„Na wystawie znajdzie się też skan pocztówki przedstawiającej zamek Rabsztyn. Jej właścicielem jest Robert Kreczmański. Jego zdaniem została wydana w 1894 r. Według mojej wiedzy oznaczałoby to, że jest najstarszą znaną pocztówką wydaną na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego. Pierwsza pocztówka z Warszawy pochodzi z 1895 r.” - powiedział Sypień.

Dla zwiedzających będzie czekać bezpłatna, bogato ilustrowana ulotka „Olkusz na starej pocztówce”, zawierająca najważniejsze informacje na temat historii olkuskich kart pocztowych.

Wystawę „Olkusz na starej pocztówce” przygotowuje Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz MOK.

Ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie od 28 stycznia do 27 lutego, od poniedziałku do piątku.

Rafał Czerkawski (PAP)

rcz/ rda/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL