Polskie Państwo Podziemne

26.02.2018

W Wilnie otwarto wystawę „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

Małgorzata Kupiszewska - koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" Fot. PAP/R. Pietruszka Małgorzata Kupiszewska - koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" Fot. PAP/R. Pietruszka

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie w poniedziałek została otwarta wystawa kilkudziesięciu plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Odbyła się też prezentacja książki „Raport Witolda”, relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie Auschwitz.

„Przyjechałam tu, by uświadomić, że Pilecki był związany z tą ziemią” - powiedziała podczas poniedziałkowego spotkania w Wilnie Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów o rotmistrzu Pileckim.

Kupiszewska przypomniała, że Witold Pilecki przez 16 lat mieszkał w Wilnie. „Być może nikt dotychczas nie zdawał sobie sprawy, że rotmistrz Pilecki tu dojrzewał, kształcił się” - wskazała Kupiszewska zaznaczając, że wileńska wystawa o rotmistrzu i prezentacja jego relacji z obozu śmierci są „powrotem Witolda do Wilna”. „Chciałabym, by tu go poznawano i propagowano” - powiedziała.

Prezentowane w Wilnie plakaty są pracami zgłoszonymi na międzynarodowy konkurs, zorganizowany w 2016 roku w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod honorowym patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Jak poinformowała PAP Małgorzata Kupiszewska, konkursowe plakaty już były prezentowane w Londynie, Rzymie, Parlamencie Europejskim.

We wtorek Kupiszewska postać rotmistrza Pileckiego przybliży młodzieży polskiej z rejonu solecznickiego. Spotkanie i prezentacja książki „Raport Witolda” odbędzie się w Ejszyszkach.

Witold Pilecki (1901-1948), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, współwięźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948 roku.

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL