I wojna światowa

15.04.2018

Pokaz możliwości techniki na wystawie w opolskim muzeum

Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

Artefakty z terenu obozu jenieckiego działającego w latach I wojny światowej w Czersku odnalezione dzięki lotniczemu skanowaniu laserem można oglądać w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Wystawa będzie czynna do 15 maja.

Wystawa pt. "Między pamięcią a zapomnieniem" to efekt użycia pionierskich technik lotniczego skanowania laserem terenu w okolicach Czerska na Pomorzu, gdzie w latach I wojny światowej działał niemiecki obóz jeniecki. Na wystawie można obejrzeć przedmioty codziennego użytku używane przez jeńców obozu - m.in. elementy umundurowania, sztućce, i wykonane z improwizowanych materiałów naczynia. To także pokaz możliwości nowoczesnych technik w poszukiwaniu śladów przeszłości.

"Wystarczyło kilkadziesiąt lat, by po olbrzymim obozie, gdzie przez kilka lat przebywały tysiące osób, jedynym śladem został cmentarz na którym spoczywa pięć tysięcy jeńców. Poza jednym szkicem z lat międzywojennych praktycznie nie posiadaliśmy dokumentów świadczących o rozkładzie i funkcjonowaniu obozu. Dopiero skanowanie laserowe terenu połączone z tradycyjnymi technikami poszukiwawczymi, pozwoliło na odnalezienie śladów po 150 obiektach obozu - m.in. rampy rozładunkowej, ziemianek, w których mieszkali jeńcy, czy składy śmieci - będące cennym źródłem wiedzy o życiu jeńców obozu" - powiedział PAP dr Dawid Kobiałka z Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem prof. Arkadiusza Marciniaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obóz w Czersku jest przykładem możliwości badawczych nowoczesnych technik w poznawaniu naszej historii - także tej najnowszej.

"Do tej pory archeologia nie wychodziła poza późne średniowiecze. Lata późniejsze, a już z pewnością wiek XX, pozostawiano historykom. Obóz w Czersku to dowód na braki w naszej wiedzy dotyczącej stosunkowo niedawnej przeszłości i rolę nowoczesnych technik archeologicznych w uzupełnianiu tych luk" - powiedział PAP naukowiec. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL