Inne

10.09.2018

Polsko-czeska wystawa o kulturze kulinarnej

Co i jak jedzono na średniowiecznych dworach książęcych na Śląsku – tego będzie można się dowiedzieć podczas wystawy, której wernisaż odbędzie się we wtorek na Zamku Piastowskim w Raciborzu (Śląskie).

Wystawa powstała w ramach polsko-czeskiego projektu "Kuchnia i kultura kulinarna na książęcych dworach średniowiecznych w Opawie i Raciborzu". Wcześniej zaprezentowano ją w Czechach, na zamku w Hradcu nad Morawicą. 

„Na książęcych stołach na całym Śląsku gościły wtedy podobne potrawy, bo mieliśmy takie same lasy, a w nich takie same zwierzęta. Dominowała dziczyzna i słodkości na bazie kaszy słodzonej miodem. Potraw przyrządzonych według średniowiecznych receptur będzie można skosztować podczas wernisażu” – powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu Mariola Jakacka. 

Gościem wernisażu ma być też garncarz, który pokaże, jak wykonywano średniowieczne naczynia, oraz pszczelarz. Opowie on o chętnie spożywanym w średniowieczu miodzie pitnym i zaprezentuje wyrób świec z wosku pszczelego. 

Wystawy prezentujące wspólną historię i kulturę kulinarną z czasów średniowiecza na terenie obecnego Euroregionu Silesia przygotowano we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Narodowego – Oddział w Ostrawie i Uniwersytetem Śląskim w Opawie. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy Granice" w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia 2014-2020. 

Zamek Piastowski w Raciborzu jest uznawany za najcenniejszy średniowieczny zabytek w województwie śląskim. Zachowana do naszych czasów budowla, będąca wynikiem wielu przebudów, dokonywanych w kolejnych wiekach, jest swoistą mieszanką stylów architektonicznych. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku. (PAP)

autorka: Anna Gumułka 

lun/ aszw/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL