Kultura i sztuka po 1989 roku

01.12.2018

Poznań: charytatywna aukcja dla Domu Autysty; trwa wystawa przedaukcyjna w CK Zamek

113 prac zostanie zlicytowanych w tym roku podczas Aukcji dla Domu, czyli charytatywnej aukcji dzieł sztuki, z której pieniądze zostaną przekazane na stworzenie pierwszego w Wielkopolsce domu dla dorosłych osób z autyzmem. Prace można oglądać przez tydzień w CK Zamek.

Wszystkie dzieła sztuki, które zostaną zlicytowane 8. grudnia, można oglądać podczas wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Jak tłumaczył prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski, "to obrazy, fotografie, rzeźby, a także - w tym roku po raz pierwszy - plansze z komiksów. Prace zebrała kuratorka aukcji i wystawy Dorota Żaglewska, autorka wydanej właśnie książki o rynku sztuki".

Prace na "Aukcję dla Domu" przekazali m.in. Ewa Kuryluk, Honza Zamojski, Tomasz Samojlik, Ryszard Kaja czy Wilhelm Sasnal. Wylicytować można będzie także m.in. prace profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Marka Jakuszewskiego, Andrzeja Wielgosza, Andrzeja Leśnika czy Piotra C. Kowalskiego. Obrazy ze swojej kolekcji przekazała także żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak, oraz galerie Artykwariat i Art Komiks.

Przedaukcyjną wystawę można będzie oglądać w godz. 12-20, a w dniu aukcji w godz. 12-14. Zaplanowane są również dwa oprowadzania kuratorskie: 2 grudnia o godz. 12. Oraz 5 grudnia o godz. 18.30.

"Aukcję dla Domu" honorowym patronatem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Cena wywoławcza wszystkich prac to 100 zł.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci - po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

W październiku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał z władzami fundacji umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy placówki. Koszt realizacji inwestycji wyniesie niemal 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 2 mln zł.

W kwietniu 2017 r. poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki. Pierwsze prace nad budową Domu Autysty mają ruszyć wiosną 2019 roku, zaś pierwszych "domowników" placówka przyjmie za dwa lata. Powierzchnia jednokondygnacyjnego budynku wyniesie około 600 mkw. W Domu mają być prowadzone m.in. m.in. zajęcia dzienne (plastyczne, taneczne, rehabilitacyjne, ruchowe). W placówce mają się znaleźć również mieszkania treningowo-wytchnieniowe, w których organizowane będą kilkudniowe pobyty osób z autyzmem, aby rodzice czy opiekunowie, mogli odpocząć czy załatwić jakieś ważne sprawy. Docelowo, za kilka lat, w poznańskim Domu Autysty zamieszka grupa około 11 dorosłych osób z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Statystycznie dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Najczęściej rozpoznawany jest w dzieciństwie i poza problemami nawiązywania kontaktów może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL