Średniowiecze

31.10.2016

Poznań: otwarto mobilną wystawę poświęconą początkom państwa polskiego

Mobilną, multimedialną wystawę pt. „Polska w Europie. Wszystko zaczęło się 1050 lat temu w Wielkopolsce” otwarto w poniedziałek w Poznaniu. Ekspozycja pokazująca historię początków państwa polskiego pokazywana była dotąd w Czechach i Niemczech.

Wystawa przedstawia Wielkopolskę jako kolebkę polskiej państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Powstała na zlecenie wielkopolskiego samorządu i prezentowana jest w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W specjalnym namiocie sferycznym, prezentowane są kopie historycznych przedmiotów, kojarzonych z początkami polskiej państwowości tj. kielich św. Wojciecha, skrzynka relikwiarzowa z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, grzebień liturgiczny z Ostrowa Lednickiego, Stauroteka – relikwiarz z przełomu X-XI w., czy kopia włóczni św. Maurycego, dar Ottona III dla Bolesława Chrobrego. Każdy z przedmiotów jest opisany.

Ponadto, na 10 ekranach LCD można obejrzeć film zrealizowany z wykorzystaniem grafik, reprodukcji historycznych obrazów, specjalnie przygotowanych animacji i scen batalistycznych oraz materiały multimedialne przedstawiające eksponaty w technice 360 stopni. Ścieżki audio do materiałów odsłuchać można przy pomocy słuchawek.

Ekspozycja była dotąd prezentowana w Pradze, Goerlitz, Lipsku, Dreźnie i Berlinie. Jak podkreślił w trakcie otwarcia wystawy marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, ekspozycja cieszyła się dużym powodzeniem.

„Prezentowana obecnie w Poznaniu wystawa to jeszcze jedna cegiełka do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Mijający rok był rokiem promocji całej Wielkopolski; liczba turystów, którzy odwiedzili istotne dla naszej historii miejsca znacznie wzrosła. Możemy mieć satysfakcję z tego, że jako Wielkopolanie daliśmy pewien sygnał całemu krajowi, że ta rocznica jest dla nas ważna” – powiedział.

Archeolog prof. Hanna Kóćka-Krenz z Instytutu Prahistorii UAM powiedziała PAP, że wystawy, które w popularny sposób prezentują stan wiedzy na temat początków państwa polskiego są wyjątkowo potrzebne - nie tylko odbiorcom zagranicznym, ale i Polakom.

„Robienie tego typu wystaw, uzmysławianie, jaką rolę wówczas pełniło chrześcijaństwo i jakie zasługi mają pierwsi Piastowie jest rzeczą bardzo ważną. Bez spopularyzowania tego, co wiedzą historycy, co wiedzą archeolodzy, trudno sobie wyobrazić rekonstrukcję tych czasów, które były bardzo specyficzne, bardzo szczególne. Wówczas zetknęły się dwa światy: świat pogański z chrześcijaństwem” – powiedziała PAP prof. Kóćka-Krenz.

„Nowa sytuacja otworzyła nam drzwi do zjednoczonej Europy – to było nasze pierwsze wejście do Europy, które pozwoliło nam korzystać z tego wszystkiego, co ówczesna zachodnia Europa ofiarowywała. Zostaliśmy wprowadzeni w krąg ludzi umiejących czytać i pisać, sporządzać dokumenty, mogących kontaktować się z ościennymi, wyżej postawionymi krajami”- dodała.

Wystawa potrwa od 2 do 10 listopada. Po pokazie w Poznaniu będzie prezentowana w Brukseli. (PAP)

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL