Kultura i sztuka po 1989 roku

18.02.2019

Statuetki Oscarów polskich filmowców na wystawie w Muzeum Kinematografii

Statuetka Oscara - Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, którą reżyser Paweł Pawlikowski dostał za film "Ida". Fot. PAP/G. Michałowski Statuetka Oscara - Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, którą reżyser Paweł Pawlikowski dostał za film "Ida". Fot. PAP/G. Michałowski

Sześć oryginalnych statuetek Oscara będzie można oglądać od środy na wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja "Polskie Oscary" poświęcona jest polskim filmowcom, którzy zostali nagrodzeni lub byli nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wystawa przygotowana z okazji zbliżającej się kolejnej ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się 24 lutego, przypomni dokonania polskich twórców, którzy zostali docenieni przez amerykańską akademię.

"Zaprezentujemy osobiste pamiątki, w tym Oscary należące do scenografów - Ewy Braun i Allana Starskiego, kompozytora - Jana A.P. Kaczmarka, producentów +Idy+ - Piotra Dzięcioła i Ewy Puszczyńskiej oraz najstarszą spośród statuetek, przyznaną w 1969 roku Arturowi Rubinsteinowi, wypożyczoną z Muzeum Miasta Łodzi. Wszystkie będzie można oglądać przez pierwszy tydzień (do 27 lutego), trzy - przez cały czas trwania wystawy - do 26 maja" - poinformował PAP Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii.

Dodał, że na wystawie będzie można zobaczyć też, jak wyglądał plan zdjęciowy do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, kolorowe zdjęcia z "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, prawdziwe oscarowe menu oraz gamę plakatów do oscarowych filmów.

Podczas wernisażu w środę zaplanowano prelekcję Tomasza Helbika o Stefanie Kudelskim – polskim wynalazcy magnetofonu Nagra i laureacie Oscarów. Zaplanowano też projekcję filmu dokumentalnego "Nagra. Film o Stefanie Kudelskim" w reż. Marka Jezienieckiego i Bolesława Pawicy.

Dodatkowo, z okazji ceremonii rozdania najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, w sobotę muzeum zaprasza na projekcję "Zimnej wojny", nominowanej do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal) i najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski). Po pokazie odbędzie się spotkanie z montażystą filmu Jarosławem Kamińskim. W niedzielę zaś będzie można uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie "Polskie Oscary".

Jak przypomina muzeum, wśród polskich zdobywców Oscara są m.in. Leopold Stokowski (specjalna nagroda), Bronisław Kaper, Stefan Kudelski (dwa Oscary), Artur Rubinstein, Allan Starski, Ewa Braun, Janusz Kamiński (dwa Oscary), Andrzej Wajda, Roman Polański i Jan A.P. Kaczmarek. Z kolei filmy, które zdobyły statuetkę to: "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego i "Piotruś i wilk" Suzie Templeton (oba w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany) oraz "Ida" Pawła Pawlikowskiego (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny).

Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL