Polska po 1989 roku

12.07.2018

Szefowie parlamentów, którzy goszczą w Polsce, zwiedzili wystawę na Zamku Królewskim

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (C) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (3L) wraz z przybyłymi do Warszawy przedstawicielami parlamentów zwiedzają Zamek Królewski. III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018 rozpoczął się, 12 bm. w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (C) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (3L) wraz z przybyłymi do Warszawy przedstawicielami parlamentów zwiedzają Zamek Królewski. III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018 rozpoczął się, 12 bm. w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński

Goszczący w Polsce przewodniczący parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski zwiedzili w czwartek wystawę "550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej" na Zamku Królewskim w Warszawie.

W czwartek w Warszawie odbył się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, którego tematem było wzmocnienie współpracy parlamentarnej dot. energetyki, polityki transportowej, międzynarodowej, migracyjnej i zrównoważonego rozwoju.

Po zakończeniu obrad goście udali się na Zamek Królewski, gdzie od piątku można oglądać wystawę "550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej". Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski witając gości podkreślił, że to przywilej i honor gościć ich w miejscu, które było siedzibą polskiego parlamentu i królów.

„To jest nasze polskie, unikalne doświadczenie, że władza ustawodawcza była w tym samym miejscu i musiała szukać konsensusu z władzą wykonawczą” - zauważył Fałkowski. Dodał, że wystawa pokazuje długą tradycję polskiego parlamentu.

Na wystawie zgromadzono w kilku salach dokumenty związane z historią polskiego parlamentu. Na wystawie, w pierwszej izbie senatorskiej można zobaczyć konserwatorską kopię Aktu Unii Lubelskiej oraz potwierdzenie unii przez króla Zygmunta Augusta. Na ekspozycji znajdują się też akt Konfederacja Warszawskiej, oraz dokument oryginalny artykułów Henrykowskich. Jedna z sal poświęcona jest Księstwu Warszawskiemu. Wystawę kończy nagranie ostatniego przemówienia b.premiera Ignacego Jana Paderewskiego ze stycznia 1940 r.

W piątek na dziedzińcu Zamku Królewskiego zbierze się Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości; podczas obrad orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Orędziu będą przysłuchiwać się goście z zagranicy, posłowie, senatorowie oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL