Kultura i sztuka po 1989 roku

03.11.2016

Trwa festiwal Warszawa w budowie

Festiwal  "Warszawa w budowie". Michał Januszaniec, Ewa Hevelke, „Komorowice”, kadr z filmu „Mały biały domek”, 2016 Festiwal "Warszawa w budowie". Michał Januszaniec, Ewa Hevelke, „Komorowice”, kadr z filmu „Mały biały domek”, 2016

Dom polski w transformacji jest tematem tegorocznej edycji festiwalu i wystawy Warszawa w budowie. Ekspozycję prac artystów i architektów można oglądać do 20 listopada.

Trwa 8. edycja festiwalu Warszawa w budowie pt. "Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji", organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy i Instytut Architektury.

Głównym wydarzeniem festiwalu jest wystawa, która - jak zaznaczają organizatorzy - stanowi próbę ukazania przemian domu polskiego i środowiska mieszkalnego w Polsce w okresie przejścia od państwa socjalistycznego do gospodarki rynkowej.

Przemiany gospodarcze lat 90. XX wieku zaowocowały dosłowną realizacją tytułowego hasła festiwalu: wielu Polaków faktycznie znalazło się we własnych domach. Po latach mieszkania w blokach lub w jednorodzinnych "kostkach" dostali szansę na wzniesienie własnego, indywidualnego, oryginalnego domu.

Twórcy wystawy odwołują się do wizualnych świadectw transformacji: czasopism, książek, publikacji, seriali, filmów, katalogów domów typowych, analizy danych ilościowych, wywiadów i konsultacji z ekspertami, a także projektów fotograficznych i filmowych. Te wszystkie świadectwa dokumentują przemiany polskiej przestrzeni po 1989 roku. Zgromadzone na wystawie dzieła polskich artystów współczesnych pokazują, że "potransformacyjna" przestrzeń była także ważnym tematem dla sztuk wizualnych.

W programie festiwalu są również wykłady i debaty. Magda Szcześniak – autorka książki "Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji" – opowie o kulturze wizualnej polskiej transformacji (czwartek 10 listopada, godz. 18.30), a historyk architektury i kurator Michał Wiśniewski – o architekturze lat 90. (w niedzielę 13 listopada, godz. 17.30).

Pełen program festiwalu Warszawa w budowie dostępny jest na stronie www.warszawawbudowie.pl

Wystawę można oglądać do 20 listopada w budynku dawnej drukarni „Expressu Wieczornego” przy Nowogrodzkiej 84/86. (PAP)

abe/pat

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL