PRL

02.08.2018

W Galerii Ossolińskiej wystawa zdjęć z wakacji w okresie PRL

Kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących spędzanie czasu wolnego w lecie na Dolnym Śląsku w okresie PRL można od czwartku zobaczyć na wystawie w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Na ekspozycja zatytułowanej „Łap chwile na Dolnym Śląsku” prezentowane są zdjęcia autorstwa znanych polskich fotografów. To m.in. twórczość nestora polskiej fotografii Stefana Arczyńskiego czy wieloletniego fotografa Polskiej Agencji Prasowej Adama Hawałeja. Prezentowane są też zdjęcia Stanisława Kokurewicza i Tadeusza Drankowskiego.

Pokazują one spędzanie czasu wolnego w letnie miesiące na Dolnym Śląsku w okresie PRL. Na zdjęciach widać m.in. urlopowiczów i kuracjuszy dolnośląskich sanatoriów, ale też młodzież pracującą, by zarobić na wakacyjny wyjazd.

Oprócz tego można zobaczyć zdjęcia dokumentujące istotne dla regionu wydarzenia, które miały miejsce w wakacyjnych miesiącach. Zwiedzający mogą zatem przyjrzeć się realizacji filmu „Nie ma mocnych”, fotografiom przedstawiającym uruchomienie pierwszego pociągu elektrycznego z Wrocławia do Oleśnicy albo budowie obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

Autor wystawy, Grzegorz Polak, podkreślił, że wspólną cecha prezentowanych fotografii jest naturalne światło. „Intensywnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów PRL-u” - podkreślił Polak.

Ekspozycję można zwiedzać do 14 października.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL