Europa i świat po 1989 roku

11.04.2019

W Kownie wystawa poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

Prezydent RP Lech Kaczyński (L) i prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby ambasady Litwy w Warszawie. 29.06.2006. Fot. PAP/P. Kula Prezydent RP Lech Kaczyński (L) i prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby ambasady Litwy w Warszawie. 29.06.2006. Fot. PAP/P. Kula

W Kownie została otwarta w czwartek wystawa „Prezydent Polski Lech Kaczyński i Litwa – Oczami Prezydenta Valdasa Adamkusa”. Wystawa prezentuje wieloletnią owocną współpracę prezydentów Polski i Litwy oraz ich osobistą przyjaźń.

Wystawa w Bibliotece im. Valdasa Adamkusa składa się z ponad 20 plansz prezentujących zdjęcia ze spotkań prezydentów Kaczyńskiego i Adamkusa opatrzonych komentarzami z dziennika byłego prezydenta Litwy; ukazuje przyjacielskie relacje obu szefów państw i ich wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich oraz kształtowanie polityki wschodniej.

"Prezydent Lech Kaczyński, z którym współpracowaliśmy niejeden rok, był moim przyjacielem nie tylko politycznym" - niejednokrotnie mówił Adamkus. Wskazywał, że tragiczna śmierć Lecha Kaczyńskiego to "wielka strata nie tylko dla Polski, ale też dla naszego regionu, całej Europy".

Prezydent Kaczyński pozostawił znaczący ślad nie tylko w historii stosunków polsko-litewskich, ale też w historii Litwy – zaznaczył w rozmowie z PAP przewodniczący Polsko-Litewskiego Forum im. Jerzego Giedroycia, litewski historyk Alvydas Nikżentaitis, który przygotował wystawę.

"Stosunki polsko-litewskie za czasów prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa były czymś więcej niż relacjami dwóch państw. To były serdeczne, przyjacielskie stosunki dwóch przywódców, które pozwoliły w tamtym czasie na rozstrzygnięcie wielu problemów" - stwierdził Nikżentaitis.

Litewski profesor zwraca uwagę, że "podwaliny dyplomacji gospodarczej naszych państw, o sukcesach której dzisiaj się często mówi, powstały właśnie za czasów prezydenta Kaczyńskiego" oraz że prezydenci ci "byli w zasadzie twórcami założeń realizowanej dzisiaj polityki wschodniej".

Wystawa "Prezydent Polski Lech Kaczyński i Litwa – Oczami Prezydenta Valdasa Adamkusa" została przygotowana w ubiegłym roku. Była już prezentowana w Wilnie i w Warszawie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL