Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2019

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wystawa pt. "Pisanie ikon"

"Pisanie ikon" "Pisanie ikon"

Ok. 30 ikon powstałych w czasie pięciu lat pracy studentów uczęszczających na zajęcia do Pracowni Technologii i Kopii Ikony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprezentowanych jest na wystawie pt. "Pisanie ikon" W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawa obejmuje prace kursowe studentów V roku studiów oraz aneksy i prace dyplomowe zrealizowane w ostatnich latach. Poza ukończonymi pracami pokazywane są próbniki, fragmenty dekoracji i tablice edukacyjne. Wszystkie prezentowane prace są kopiami ikon znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którym ASP od lat współpracuje. Oryginalne ikony pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.

Wystawie towarzyszy katalog, gdzie we wstępnie bp Michał Janocha, historyk sztuki i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zwraca uwagę, że choć "z punktu widzenia historyczno-artystycznego kopia jest niejako przedłużeniem, przypomnieniem, uobecnieniem oryginału, to warto zdać sobie sprawę, że pojęcie kopii, funkcjonujące w konserwatorstwie i w historii sztuki, w teologii ikony praktycznie nie istnieje”.

Wystawa została przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Narodowe Centrum Kultury. Kuratorem wystawy jest prof. Danuta Stępień, która od początku, tj. od 2012/2013 r., kieruje Pracownią Technologii i Kopii Ikony na warszawskiej ASP. Jest to jedyna tego typu pracownia na polskiej uczelni wyższej, a w trakcie studiów realizowany jest autorski program, który daje możliwość poznania przez studentów różnorodnych technik i technologii pisania ikon, warsztatu pozłotniczego oraz technik zdobniczych. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL