Kultura i sztuka po 1989 roku

17.05.2019

W Muzeum Włókiennictwa 100 flag na stulecie praw wyborczych Polek

Artystycznym upamiętnieniem ważnej w historii kraju rocznicy ma być wystawa „100 flag na stulecie praw wyborczych Polek”, którą od piątku prezentować będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa, której wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 18.30, jest pokłosiem artystycznego happeningu "Marsz 100 FLAG", jaki odbył się w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku z okazji setnej rocznicy zdobycia przez Polki praw wyborczych.

"Łódzka odsłona wystawy będzie przedstawiać flagi w nowy sposób, również poprzez specyficzny kontekst miejsca, jakim jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jej kuratorką jest Marta Kowalewska oraz Kolektyw 100 FLAG" – poinformowała Małgorzata Jakiel z Muzeum Włókiennictwa. Jak podała, podczas wernisażu odbędzie się performance prawie ośmioletniej Róży Dixon, która podejmie próbę wcielenia się w Różę Luxemburg, a także koncert "Od lamentu do empowermentu. Bohaterki – narratorki – pieśni".

"Ubrana w czarny płaszczyk z białą kokardą i uczesana podobnie jak odtwarzana przez nią postać mała Róża pozwoli widowni zajrzeć na drugą stronę lustra – dowiedzieć się, kim była, co czuła i o co walczyła za życia Luxemburg. Natomiast podczas koncertu będzie można usłyszeć pieśni mówiące o uniwersalnych doświadczeniach kobiet i rzeczywistości społecznej XIX i XX wieku" – wyjaśniła Jakiel.

W ubiegłym roku grupa warszawskich artystów powołała Kolektyw 100 FLAG, którego celem było przypomnienie o setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety - przypadającej 28 listopada 2018 roku. Zarówno nazwa jak i forma inicjatywy - marsz z flagami - miały być nieco ironicznym nawiązaniem do obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Kolektyw przyjął, że najbardziej demokratyczną formą zaproszenia do współudziału w projekcie będzie tzw. open call skierowany do wszystkich, którzy się z nim identyfikowali, przy czym "flaga" była hasłem wywoławczym i skojarzeniem – nie oczekiwano żadnej określonej formy czy konkretnego typu artefaktów.

Liczba osób, które odpowiedziały na open call oraz wzięły udział w marszu, przekroczyła oczekiwania inicjatorów akcji - do marca 2019 roku powstało przeszło 220 flag stworzonych przez ponad 270 osób z Polski, a także m.in. z Kenii, Brazylii, Chin, Holandii i Niemiec.

Po raz pierwszy część flag została pokazana w Święto Niepodległości w BWA Warszawa; kilka dni później flagi wyruszyły na marsz przez Krakowskie Przedmieście do Biura Wystaw, gdzie były prezentowane do marca 2019 roku. Potem projekt był pokazywany także w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i we wrocławskiej galerii Awangarda.

Zdaniem kuratorów kontekst miejsca, jakim jest łódzkie Muzeum Włókiennictwa, działające w XIX-wiecznym kompleksie poprzemysłowym, pozwoli na nowe odczytanie projektu. Wystawa będzie dostępna w Łodzi do 28 lipca.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL