Inne

05.10.2019

W Pawilonie Okocimskim trwa aranżacja wystawy stałej

W wyremontowanym Pawilonie Okocimskim w Krakowie trwa aranżacja wystawy stałej, poświęconej życiu przyrody – lasów, pól i łąk. Pełne uruchomienie obiektu Zarząd Zieleni Miejskiej planuje na luty 2020 r.

Remont Pawilonu i aranżacja terenu wokół kosztowały prawie 5 mln zł, z czego większość pochodziła z budżetu unijnego. Obiekt stoi na największej polanie Lasu Wolskiego. Ekspozycję przygotowuje Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", które będzie działać w Pawilonie.

Choć przestrzenie Pawilonu są jeszcze miejscem prac związanych z wystrojem i ekspozycją, to – zgodnie z informacjami przekazanymi przez krakowski magistrat – Centrum już działa i prowadzi wiele akcji w terenie, m.in. spacery przyrodnicze po Lesie Wolskim i innych terenach cennych przyrodniczo. Na nieodpłatne otwarte spacery mieszkańcy mogą zapisywać się przez formularz dostępny na stronie zzm.krakow.pl.

Interaktywna wystawa stała, którą przygotowuje centrum "Symbioza", czynna będzie w dwóch salach Pawilonu, zajmujących ok. 200 mkw. W sali górnej zwiedzający przekonają się, jak funkcjonuje las i jego mieszkańcy za dnia, a w sali dolnej – jak w nocy. Trzecie pomieszczenie (ok. 40 mkw.) – "Sala łąk i pól" ma być miejscem warsztatów. Obok niej znajdzie się pracownia kulinarna, która, zależnie od tematyki zajęć, będzie umożliwiała ich rozwinięcie o warsztaty kulinarne.

"Ekspozycja stała przystosowana będzie dla osób niewidomych" – powiedziała PAP Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie, które prowadzi Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza".

Przed decyzją o ulokowaniu w Pawilonie Centrum Edukacji Ekologicznej część krakowian obawiała się, że taka placówka może zakłócić spokój, z jakiego słynie Las Wolski. Przyjemska-Grzesik podkreśliła, że wokół pawilonu będzie, tak jak dotychczas, cisza. "Idea edukacji w Centrum zakłada, aby uwrażliwiać na las. Osoby wychodzące z Centrum będą wrażliwsze na przyrodę" – powiedziała.

Na terenie obiektu zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, np. zasilanie z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy urządzenia do rekuperacji ciepła. Powstały także m.in. grządki permakulturowe (bez stosowania nawozów sztucznych, a przy użyciu gleby bogatej w składniki mineralne).

Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. według projektu Jana Ogłodka, współpracownika Adolfa Szyszki-Bohusza. Inwestorem obiektu był Antoni Jan Goetz, właściciel Browaru Okocim. W pawilonie działał chętnie odwiedzany lokal gastronomiczny. Od 11 lat obiekt był nieczynny i popadał w ruinę. Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL