Europa i świat po 1989 roku

25.09.2019

W Pradze odbywają się wystawy upamiętniające listopad 1989 r.

W związku z 30. rocznicą czeskiej aksamitnej rewolucji z listopada 1989 r. Muzeum Pragi prezentuje wystawy o wydarzeniach, które doprowadziły do upadku komunizmu. Przed muzeum pokazano zdjęcia i ulotki z praskich ulic, a wewnątrz można m.in. obejrzeć filmy.

Wystawa plenerowa, zatytułowana "Praga 1989 – drogi do wolności" przypomina wydarzenia, które miały wpływ nie tylko na mieszkańców stolicy ówczesnej Czechosłowacji, ale także całego kraju. Przypomina „rok cudów”, jak często w publicystyce historycznej nazywany jest rok 1989, zwracając uwagę m.in. na wydarzenia w Polsce i na Węgrzech.

Szeroko prezentowane są styczniowe, brutalnie stłumione protesty, które przeszły do historii, jako "Tydzień Palacha". Demonstracje miały upamiętnić samospalenie Jana Palacha w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 r. Wystawę kończą zdjęcia, obrazujące zaprzysiężenie prezydenta Czechosłowacji Vaclava Havla w grudniu 1989 r.

Wystawa w budynku muzeum m.in. wykorzystała technikę wielkoformatowych zdjęć, dzięki którym zwiedzający mogą wyobrażać sobie, że uczestniczą w historycznych wydarzeniach. Wyświetlane są filmy z demonstracji z 17 listopada, milionowej manifestacji w Pradze z 26 listopada i późniejszego zaprzysiężenia Havla na prezydenta.

W innym miejscu Pragi, przy ruchliwej stacji metra Andel, na ulicznej wystawie prezentowane są zdjęcia znanej fotografki, która pracuje w Czechach i na Słowacji, Zuzany Minaczovej, i która jako dziecko przeżyła Auschwitz. Minaczova jest autorką zdjęć, ukazujących m.in. hasła komunistycznej propagandy, w tym zdjęcia Lenina na witrynie zakładu fryzjerskiego, nad plakatem z reklamą: "regeneracja włosów". M.in. to zdjęcie można zobaczyć na wystawie, podobnie jak prace z innego cyklu, w którym hasła komunistycznej propagandy bezpośrednio sąsiadują z plakatami związanymi z nowymi czasami.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ zm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL