Stalinizm

26.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

We Wschowie od niedzieli wystawa „Sowieckie piekło 1939–1956”

Fragment plakatu wystawy „Sowieckie piekło 1939–1956” Fragment plakatu wystawy „Sowieckie piekło 1939–1956”

Od niedzieli w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie można obejrzeć wystawę pt. „Sowieckie piekło 1939–1956”. Stanowi ona zwieńczenie projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, poświęconego tematyce sybirackiej.

Jak poinformowano PAP we wschowskim muzeum, wystawa dotyczy jednej z wielu „białych plam” naszych najnowszych dziejów – tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r.

Ekspozycja przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego. Prezentuje komentarze historyków na temat tych wydarzeń oraz relacje osób, które przeżyły "sowieckie piekło".

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z amerykańskiego Instytutu Hoovera. Przeważają te poświęcone łagrom. Autorzy nie ograniczyli się jednak wyłącznie do tej tematyki.

Wystawa ma dwa zasadnicze wątki: katyński - dotyczący losów polskich oficerów wojska i policji, zamordowanych przez Sowietów oraz obozowy, dotyczący setek tysięcy Polaków deportowanych w latach 1940–41 - od inwazji ZSRR na Polskę do wywózek i wydarzeń roku 1956, kiedy to do Polski zaczęli wracać zesłańcy.

Tablice z reprodukcjami fotografii, plakatów i dokumentów opatrzone są nie tylko podpisami informacyjnymi na temat obozów Archipelagu Gułag i losów Polaków, którzy do nich trafili, ale też cytatami z przepojonych bólem listów do bliskich.

Wystawa będzie prezentowana we Wschowie od 1 do 20 marca br. (PAP)

mmd/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL