Dekada Gierka

29.05.2019 aktualizacja 30.05.2019

„Wybory'89” na wystawie w Muzeum Historycznym

„Wybory'89” . Źródło: Muzeum Historyczne w Białymstoku „Wybory'89” . Źródło: Muzeum Historyczne w Białymstoku

Plakaty, zdjęcia czy teledyski i programy telewizyjne pokazujące atmosferę sprzed 30-lat, z pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. można zobaczyć na wystawie „Wybory'89”, którą od czwartku będzie można oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

Część prezentowanych eksponatów to oryginalne przedmioty z tamtego czasu, np. powielacz, na którym powstawały gazetki, urna wyborcza oraz pałki milicyjne, transparenty z hasłami "Solidarność", ulotki, a także plakaty wyborcze. Nie brakuje biało-czarnych zdjęć z wieców wyborczych "Solidarności" i jej kandydatów na parlamentarzystów.

"30 lat to i mało i dużo. I różne są oceny tego, moim zdaniem bardzo ważnego faktu z naszej historii (...) Jedni pamiętają te wydarzenia, dla innych jest to już tylko historia (...) Muzeum przybliża atmosferę tamtych dni" - powiedziała w środę na konferencji prasowej kierownik Muzeum Historycznego Lucyna Lesisz.

Współautorka wystawy Elżbieta Iwaszko powiedziała, że inspiracją do wystawy była 30. rocznica wyborów z czerwca 1989 r. Wyjaśniła, że autorom wystawy chodziło głównie o przywołanie atmosfery tamtego czasu, głównie za sprawą plakatów. Nie brakuje reprintu kultowego plakatu "Solidarności" z szeryfem i napisem "W samo południe 4 czerwca 1989", ale są też inne z hasłami: "Zgoda buduje", "Solidarność. Musimy wygrać. Lech Wałęsa". Iwaszko powiedziała, że według niej to właśnie forma plakatu jest "najlepszą ilustracją" tamtego czasu. "Plakat jest bardzo sugestywny, polska szkoła plakatu jest znakomita i pięknie wybrzmiewa. Dobry plakat nie wymaga interpretacji, nie trzeba o nim za dużo opowiadać".

Na wystawie są też zdjęcia z wieców wyborczych, a na nich m.in. ówcześni kandydaci z Białostocczyzny do parlamentu z ramienia Solidarności, a także ze strony partyjno-rządowej.

W jednej z muzealnych sal zaaranżowano płot oklejony różnymi ulotkami zachęcającymi do udziału w wyborach, a na nim zdjęcie autorstwa Grzegorza Dąbrowskiego pokazujące dzieci i transparenty z hasłami: "Głosuję na Solidarność", "Żądamy reformy ustawy o szkolnictwie wyższym. NZS", "Żądamy rejestracji NZS". "Ono (zdjęcie-PAP) jest kwintesencją nowej Polski, która idzie tak, jak szeryf idzie zrobić porządek" - mówiła Iwaszko.

Drugi z autorów wystawy Krzysztof Kossakowski dodał, że na wystawie są też pokazywane teledyski do piosenek zespołów Perfect, Kult, Republika, a także Jacka Kaczmarskiego, będą też pokazywane wydania dziennika telewizyjnego. Nie zabraknie ulotek wyborczych, gazet z maja i czerwca 1989 r. bezpośrednio z okresu wyborów. Jak mówił Kossakowski w gazetach była mowa "niemal tylko i wyłącznie" o kandydatach do tych wyborów. Są też gazety studenckie wydawane na uczelniach, również komentujące wybory.

Muzeum Historyczne jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Wystawa "Wybory'89" będzie czynna do sierpnia.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL