XIX wiek

15.06.2017

Wystawa białoruskich ikon ludowych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Białoruskie ikony ludowe z XIX i początku XX wieku z wizerunkami Matki Boskiej, Jezusa czy Świętego Nikołaja Cudotwórcy - prezentowane są w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia.

Ikony pochodzą z Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego. W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pokazywane są dzięki współpracy między dwiema instytucjami.

Jak powiedział PAP kierownik działu etnografii ciechanowskiego skansenu Stanisław Kryński, w zbiorach białoruskiego skansenu ważne miejsce zajmują ikony ludowe z XIX i początku XX wieku, które w większości pochodzą z Polesia. "Ikony ludowe być może są dalekie od wysokiej sztuki akademickiej, ale stały się osobliwą interpretacją kanonu, autentycznym dziedzictwem Białorusinów" - powiedział Kryński. Dlatego - jak dodał - warte są pokazywania.

Jak mówił, ikony w wiejskich domach były "częścią środowiska kulturowego chłopów", które zniknęło w rezultacie rewolucyjnych wydarzeń 1917 roku.

Białoruskie ikony ludowe są napisane (ikony pisze się, a nie maluje) w ramach ogólnie przyjętych prawosławnych kanonów. Kryński zauważył, że to, co je wyróżnia, to folklorystyczny charakter dekoru - jaskrawe barwy i wykorzystanie roślinnego ornamentu. "Ale, opierając się na określonych archetypach kanonicznych, przekazywały one emocje, uczucia i sympatie samego ikonografa" - dodał.

W Muzeum Rolnictwa można oglądać blisko 40 ikon. To ikony m.in. z wizerunkami Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa, Świętego Nikołaja Cudotwórcy czy Warwary Męczennicy. Jest też ikona z wizerunkiem czczonego na Polesiu świętego Ustyliana, przed którą modlono się o zdrowie dzieci. Jednak - jak zauważył Kryński - nie jest znana tożsamość większości twórców tych ikon, które mogły być napisane zarówno przez profesjonalnych artystów jak i twórców ludowych.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Obecnie jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca. (PAP)

swi/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL