Kultura i sztuka po 1989 roku

16.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Wystawa i film na rocznicę chrztu Polski

Obchody 1000-lecia chrztu Polski na Jasnej Górze 1966 r. Fot. PAP/A. Kossobudzki Obchody 1000-lecia chrztu Polski na Jasnej Górze 1966 r. Fot. PAP/A. Kossobudzki

50 plansz z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi uroczystości tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r. znajdzie się na plenerowej wystawie, która zostanie otwarta 23 lipca na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

To część projektu „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”. „Spodziewamy się, że wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem pielgrzymów, którzy w tym roku będą zapewne bardzo licznie przybywać do Częstochowy – w lipcu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży, i - jak co roku - w sierpniu” – powiedziała PAP koordynator projektu Ada Plaszczyk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater.

W tym roku w Polsce świętowana jest 1050. rocznica chrztu Polski, również podczas uroczystości w najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze. Historycy są zgodni, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I miało znaczący i dalekosiężny wpływ na losy i rozwój kraju.

„Zdecydowanie inna atmosfera towarzyszyła obchodom millenium chrztu w 1966 r. Toczono wówczas spór o kształt jubileuszu: czy mamy świętować´ tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy państwowości polskiej? Władze nie wyraziły zgody na przyjazd papieża Pawła VI do Częstochowy, a peregrynacja kopii Cudownego Obrazu odbywała się często w dramatycznych okolicznościach. Mimo wszystko Jasna Góra stała się centrum obchodów millenium” – podkreśliła Ada Plaszczyk.

Te wydarzenia przypomni wystawa na Placu Biegańskiego oraz powstający właśnie film dokumentalny, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Materiały archiwalne z 1966 r. uzupełnią wspomnienia osób uczestniczących w wydarzeniach sprzed 50 lat. W filmie zostaną też pokazane tegoroczne uroczystości rocznicowe na Jasnej Górze oraz wizyta papieża Franciszka, zaplanowana na 28 lipca – takie zestawienie pozwoli na pokazanie drogi, jaką przeszła Polska w ostatnim półwieczu. Premiera dokumentu w reżyserii Zdzisława Sowin´skiego i Tadeusza Szymy będzie miała miejsce jesienią, będzie prezentowany również na antenie Telewizji Polskiej.

Honorowy patronat nad projektem objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra. Projekt „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016” jest dofinansowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966.(PAP)

lun/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL