Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2019

Wystawa Małgorzaty Dmitruk w Muzeum Marca Chagalla w Witebsku

Wystawę prac pochodzącej z Podlasia artystki Małgorzaty Dmitruk „Małpi Gaj i inne historie” otwarto w czwartek Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na wschodzie Białorusi. Imprezę zorganizował Instytut Polski w Mińsku.

„Wystawa nazywa się Małpi Gaj i inne historie – są to prace z moich dwudziestu lat pracy twórczej, tkaniny unikatowe, cykle graficzne i litograficzne, film animowany” – powiedziała Małgorzata Dmitruk.

Na wystawie można zobaczyć prace artystki zrealizowane w ramach cykli „Małpi Gaj”, „Kochać", film „Niebieski”. „A także historie dotyczące tkaniny, szycia, wątków, nitek” – opowiadała Dmitruk.

„Przywiozłam te prace, które lubię, żeby pokazać je tutaj w Witebsku” – powiedziała artystka. Dodała, że zawsze chciała zobaczyć Muzeum Chagalla, który „na swój sposób jest jej bliski”. „Na pewno był w mojej twórczości etap zachwytu osobą i pracami tego artysty” – dodała.

Dmitruk kieruje Pracownią Druku Wypukłego i Wklęsłego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pochodząca z Bielska Podlaskiego Dmitruk w 1993 r. zaczęła studia na wydziale grafiki artystycznej w mińskiej Akademii Sztuk Pięknych, które po dwóch latach kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas wystawy w białoruskiej stolicy w marcu 2017 r. podkreślała: „Pochodzę z Białostocczyzny, to jest dla mnie punkt wyjścia. Z niej czerpię inspirację, to wspomnienie domu, dzieciństwa, małej ojczyzny. Podlasie zawsze było silnie obecne w moich pracach i zapewne zawsze będzie”.

W Witebsku wystawa będzie prezentowana do 14 kwietnia.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL