Polskie Państwo Podziemne

23.11.2016

Wystawa MHP „Jan Karski. Człowiek wolności” została zaprezentowana na Uniwersytecie w Salzburgu

Otwarcie wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności", zorganizowane przez Muzeum Historii Polski w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Fot. PAP/Jacek Turczyk Otwarcie wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności", zorganizowane przez Muzeum Historii Polski w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Kilkadziesiąt plansz, na których zaprezentowano biografię Jana Karskiego, znalazło się na wystawie „Jan Karski. Człowiek wolności” przygotowanej przez Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Muzeum Historii Polski, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego. Ekspozycję zaprezentowano na Uniwersytecie w Salzburgu.

Wystawa prezentuje najważniejsze fakty z życia Jana Karskiego i pozwala bliżej poznać historyczną rolę polskiego emisariusza. "Gdy myślimy dzisiaj o Janie Karskim widzimy w nim nie tylko polskiego oficera i kuriera Armii Krajowej, ale także wielkiego humanistę, polskiego patriotę oraz jednego z najważniejszych świadków Holocaustu. Jan Karski należy do ponad 6 tysięcy bohaterskich Polaków, którym Instytut Yad Vashem przyznał tytuł +Sprawiedliwych wśród Narodów Świata+" – zaznaczył podczas otwarcia dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

W otwarciu wystawy udział wzięli prof. Peter Deutschmann z Wydziału Slawistyki Uniwersytetu w Salzburgu, prof. Susanne Plietzsch, kierownik Centrum Historii Kultury Żydowskiej, prof. Roland Cerny-Werner z Centrum Historii Kultury Żydowskiej oraz Michael Pallauf, Konsul Honorowy RP w Salzburgu.

Wyjątkowym gościem uroczystości w Salzburgu był Marco Feingold, 104-letni świadek czasów II wojny światowej, były więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Neuengamme, Dachau i Buchenwaldzie.

Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Był autorem wielu publikacji. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

Wystawa o życiu Jana Karskiego była do tej pory prezentowana m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, w Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, Warszawie, Łodzi, a w roku 2015 również w Wiedniu. W tym roku dotarła do Salzburga. Założony w roku 1622 Uniwersytet w Salzburgu jest największą uczelnią kraju związkowego Salzburg oraz jednym z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich w Austrii.

Prezentowaną na Uniwersytecie w Salzburgu wystawę będzie można oglądać do 13 grudnia 2016 r.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL