II wojna światowa

09.11.2018

Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” w Salzburgu

Źródło:  Instytut Polski w Wiedniu Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Na Uniwersytecie w Salzburgu otwarto niemieckojęzyczną wystawę „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. To trzecie po Wiedniu oraz Linzu austriackie miasto, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć wystawę prezentującą historie piętnastu osób urodzonych w latach 1939-42.

Otwarta przez dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafała Sobczaka wystawa prezentuje historie dzieci ocalonych z Holokaustu dzięki pomocy polskich rodzin i będzie otwarta do 29 listopada.

"Opowiada o losach piętnaściorga dzieci, które przeżyły Holocaust dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Polacy, którzy postanawiali zaopiekować się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia" - informuje w komunikacie prasowym Instytut Polski w Wiedniu.

"W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta rocznica jest okazją do przypomnienia osób, które przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury i naszego społeczeństwa. Tych, którzy zbudowali tożsamość naszego kraju. Byli to niewątpliwie także polscy Żydzi, tak silnie związani z naszym dziedzictwem kulturowym" - podkreślił podczas otwarcia Sobczak.

Przypomniał, że "historia Żydów w Polsce ma ponad tysiąc lat". "Tysiąc lat sąsiedztwa, charakteryzującego się okresami świetnego wzrostu gospodarczego, tolerancji, ale także bolesnych i trudnych czasów, takich jak Holokaust, który dokonany został przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich" - stwierdził.

W otwarciu wystawy udział wziął m.in. konsul honorowy RP w Austrii dr Michael Pallauf. Gośćmi specjalnymi byli: pomysłodawczyni wystawy, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce Joanna Sobolewska-Pyz, a także autorzy wystawy Anna Kołacińska-Gałązka i Jacek Gałązka. (PAP)

mobr/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL