II Rzeczpospolita

28.11.2018

Wystawa „Niezwykłe Dolnoślązaczki” z okazji stulecia praw wyborczych Polek

„Niezwykłe Dolnoślązaczki” to tytuł wystawy, którą Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet wspólnie z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu przygotowało z okazji jubileuszu 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Ekspozycja przedstawia sylwetki 16 niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działały w różnych dziedzinach życia społecznego. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, czy Freya von Moltke.

„Kobiety te były różniej narodowości, bo różne narody te ziemie przez różne okresy zasiedlały; działały aktywnie w różnych dziedzinach życia i dlatego właśnie chcemy je wyciągnąć z mroków historii i pokazać jako przykład fantastycznych, ambitnych, mądrych kobiet” – mówiła kuratorka wystawy Katarzyna Lubieniecka z Dolnośląskiego Kongresu Kobiet podczas wernisażu w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza.

„Tą wystawą możemy przekazać naszym córkom jedną rzecz – idźcie w świat, bądźcie silne, realizujcie swoje marzenia. Zobaczcie te szesnaście niesamowitych kobiet, którym trudniej było działać niż nam. Niech będą one wzorem do naśladowania. W dzisiejszym świecie nie ma podziału na dziedziny +damskie+ czy +męskie+, wszystko możemy robić razem” – przekonywała.

Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach. Umożliwi to prezentację ekspozycji w dolnośląskich miastach i miasteczkach. Wystawa trafi m.in. do Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Legnicy. W przyszły weekend będzie można ją też zobaczyć we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

„Wrocław to wyjątkowe miasto i o tej wyjątkowości z całą pewnością stanowią kobiety. Cieszę się, że we Wrocławiu jest tak wiele aktywnych kobiet, to zresztą pokazały ostatnie wybory samorządowe, gdzie z list bardzo różnych środowisk politycznych i samorządowych startowało wiele pań. Cieszę się i tak trzymajmy. Korzystajmy z tych praw, które sto lat temu wywalczyły nasze babki” - podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który objął wystawę patronatem.

Zapowiedział też, że jako prezydent zamierza wspierać realizację inicjatyw i przedsięwzięć mówiących o kobietach i realizowanych przez kobiety.

Wystawa jest jednym z wydarzeń organizowanych z okazji Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet uchwalonego przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL