Kultura i sztuka po 1989 roku

06.05.2016 aktualizacja 23.11.2016

Wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w Muzeum Niepodległości

Wystawa "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" Wystawa "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc"

Pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, jego listy do pierwszej narzeczonej oraz wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza będzie można m.in. od czwartku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

Ekspozycja "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" przygotowana przez pisarkę Barbarę Wachowicz zostanie otwarta w 170. rocznicę urodzin Sienkiewicza i zainauguruje w Muzeum Niepodległości obchody Roku Sienkiewiczowskiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć pierwsze wydania dzieł Sienkiewicza i ich tłumaczenia na wiele języków m.in. "Ogniem i mieczem" po chińsku czy "Krzyżaków" po rumuńsku. Zaprezentowane zostaną także przekłady wydane jeszcze za życia pisarza np. "Quo Vadis?" po włosku i "Rodzina Połanieckich" po francusku.

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć unikatowe paryskie wydanie z 1909 r. międzynarodowej ankiety "Prusy i Polska" przeprowadzonej przez Sienkiewicza. Zawiera ona blisko 260 wypowiedzi pisarzy, uczonych, artystów i mężów stanu z całego świata w obronie Polaków.

Pokazany zostanie również list Sienkiewicza do cesarza niemieckiego w obronie Polaków wywłaszczanych w zaborze pruskim i polskich dzieci z Wrześni, którym wymierzano kary za odmowę modlitwy po niemiecku.

Na ekspozycji będzie także można zobaczyć sztambuch pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza Marii Kellerówny wydobyty z ruin powstańczej Warszawy, zawierający wpisy dotyczące ich młodzieńczego uczucia. Prezentowane też będą listy Sienkiewicza do narzeczonej.

Goście wystawy obejrzą również liczne publikacje poświęcone życiu i twórczości pisarza m.in. "Studia Sienkiewiczowskie" oraz rozprawy prezesa Towarzystwa Sienkiewiczowskiego prof. Lecha Ludorowskiego, a także wizerunek dyplomu Nagrody Nobla dla Sienkiewicza.

W części końcowej wystawy znajdzie się sekwencja pt. "Spadkobiercy" ukazująca działania szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz. Będzie można również zobaczyć liczne portrety pisarza.

Wystawę zainauguruje widowisko słowno-muzyczne będące opowieścią o życiu i twórczości Sienkiewicza. Wystąpi w nim młodzież, laureaci konkursu "List do Sienkiewicza".

Autorzy ekspozycji cytują wypowiedzi młodych ludzi nadesłane na konkurs. Młodzież podkreśla w nich m.in., że na twórczości Sienkiewicza wychowały się pokolenia Polaków, a "Trylogię" nazywa "biblią polskiego patriotyzmu". Gośćmi honorowymi otwarcia ekspozycji mają być członkowie rodziny pisarza.

Wystawa "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc" będzie czynna do 30 października.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. To autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się również nowele m.in. "Janko Muzykant" i "Latarnik", a także reportaże.

Odbierając w grudniu 1905 r. Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował w ubiegłym roku Sejm. (PAP)

akn/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL