PRL

07.08.2018 aktualizacja 10.08.2018

Wystawa prac Chucka Fishmana o społeczności żydowskiej w Polsce – do 28 października w ŻIH

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

73 czarno-białe fotografie autorstwa amerykańskiego fotografa Chucka Fishmana będzie można zobaczyć na wystawie pt. „RE-GENERATION”. Ekspozycja przedstawiająca życie Żydów w powojennej Polsce dostępna będzie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie do 28 października.

Najstarsze ze zdjęć zostały wykonane w 1975 r., a najnowsze – w 2018 r., podczas obchodów 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Ich autorem jest niezależny amerykański fotograf Chuck Fishman, znany m.in. z portretów muzyków jazzowych. Artysta czterokrotnie otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie fotograficznym World Press Photo. Jego prace umieszczano na okładkach takich magazynów jak: Life, Newsweek, Time, Fortune.

Rezultatem pierwszej podróży Chucka Fishmana do Polski była wydana w 1978 roku w USA książka pt. "Polish Jews: the Final Chapter". Książka miała być zapisem końcowych akapitów wielowiekowej historii społeczności żydowskich w Polsce. Według jej autora na opublikowanych fotografiach członkowie niewielkich, "znikających" gmin żydowskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i Przemyślu "walczą" o przetrwanie.

Artysta śledzi zmiany, jakie zaszły w sposobie funkcjonowania społeczności żydowskiej w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad. Upadek komunizmu - jak pisze Fishman w przedmowie do książki - staje się szansą na "przywróceniem tożsamości" dla wielu młodych Polaków, którzy odkrywają swoje korzenie. Fotografie, wykonane już po roku 2000, ilustrują bezprecedensowe odradzanie się kultury żydowskiej w Polsce. Współczesne prace przedstawiają młode i roześmiane osoby, członków nowo powstałych gmin i organizacji, pełnych entuzjazmu i zaangażowania w odnowę żydowskiego życia.

Zdaniem organizatorów wystawy twórczość Fishmana wpisuje się w etos fotografa inicjującego dokumentowanie historii i życia Żydów w powojennej Polsce w "sposób zindywidualizowany i wysoce artystyczny". Ekspozycja stanowi kontynuację dotychczasowych wystaw organizowanych przez ŻIH. Wcześniej prezentowane były tam m.in. portrety autorstwa Julii Pirotte, jak również prace Menachema Kipnisa.

Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie dostępna jest od 7 sierpnia do 28 października 2018 r.(PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL